Buradasınız
Lunaparklarda İş Cinayetleri
Sarıgazi’den bir işçi
Son zamanlarda lunaparklar hiç keyifli yerler değil. Ya bir müşteri ya da bir işçi birdenbire hayatını kaybedebiliyor. En coşkulu kahkahaların arasından birdenbire geliyor ölüm. Peki, ani ve beklenmedik mi geliyor ölüm lunaparklarda? Yoksa göz göre göre mi geliyor?
Son olarak Antalya’daki bir lunaparkta lunaparkın güvenliğinden sorumlu gencecik bir işçi hayatını kaybetti. Özkan Kayhan sadece 24 yaşındaydı ve muhtemelen yeni girdiği işinden çok ümitliydi. Ama lunapark yetkililerinin söylediğine göre “bir anlık dalgınlığıyla” hayatından olmuştu. İşinin ilk günündeki bir işçi ne kadar dalgın olabilirdi sizce? Ya da gencecik bir işçi olan Özkan’ın hayatı “bir anlık dalgınlıkla” harcanacak kadar ucuz muydu?
Evet, o tehlikeli oyuncakların en tehlikeli yerlerine girmek o kadar kolay mı olmalı? Lunaparkların işçiler ve eğlenmeye gelenler için daha güvenli yerler haline getirilmesi için kim çaba harcıyor? Hiç kimse! Devlet aldığı vergiyi biliyor, patron maliyetini ve kârını. Göstermelik denetlemelerin ötesinde gerçekten bu yerler denetlenmiyor. Aslında oldukça karmaşık ve hassas olan bu eğlence (ölüm) makinelerini isteyen istediği yere kurabiliyor. Sadece biraz paraya kıyıp birkaç izin almak yetiyor.
Kapitalizm altında eğlenmek bile büyük bir risk. Çünkü her şeyin bir maliyeti var. Eğlenmeye gelenin can güvenliğini, işçinin iş güvenliğini sağlamak patronun kârını azaltıyor. Bu pis düzen değişmediği müddetçe “patron kârı” için akıtılan kanlar da durmayacak; bir gün lunapark kazası, ertesi gün fabrikada tüp patlaması ya da nükleer santral felâketi olarak çıkacak karşımıza. Düzenin değişmesi için çabalamadıkça belki bir gün kendimiz ya da canımız kadar çok sevdiğimiz insanlar da benzeri durumla karşılaşacak. Güvenli bir dünyada yaşayabilmek için sermaye sınıfına kaşı örgütlenmeliyiz. Biz işçiler patronların kirli hesaplarına karşı UİD-DER gibi işçi örgütlerinde birleşmeli ve mücadele etmeliyiz.
- Örgütlenmeye İhtiyacımız Var
- Kâr Hırsı Doğayı ve İşçileri Katlediyor
- Gençlerimiz Ölmeye Devam Ediyor
- Kocaeli’de “MESEM’e ve Çocuk İşçiliğine Son”Eylemi
- Sağlıksız ve Kötü Çalışma Koşullarına Karşı Birleşelim
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Hayatımızı Değiştirecek Parolayı Unutmayalım!
- Gizli Açlık Tehlikesi Büyüyor
- Biz Mücadele Edersek Her Şey Düzelir!
- Hasköy Sanayi Sitesinden Sonra Şimdi Sıra Kimde?
- Ya Beni İşten Atarlarsa?
- İSG-SEN Ankara’da Siyah Baret Eylemi Yaptı
- Patronların Prestiji Yangın Riskinden Daha Önemli
- “El Cerrahisi 7/24 Yanınızda”
- Yangından Haberimiz Bile Olmadı!
- TMO Silosundan Fabrikalara Patlamalar ve Yangınlar Ne Anlatıyor?
- Aşırı Sıcaklar İşçi Sağlığı ve Güvenliğini Tehdit Ediyor
- Teknoloji Çağındayız Ama İşçiler Çalışırken Ölüyor!
- Örgütsüzlüğümüzün Bedeli: Artan İş Cinayetleri
- Baret Bile Olmadığı İçin!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...