Buradasınız
Metal İşçileri MESS’e Karşı Gebze’de Alanlardaydı
Birleşik Metal-İş üyesi bir kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
MESS ile süren sözleşme müzakereleri sürecinde Türk Metal sendikası işçileri sattı. MESS’in dayatmalarını kabul eden Türk Metal bürokratları üstelik bir de bunu “zafer” olarak sunmak istediler. Metal işçileri bu duruma tepki gösterdiler, gösteriyorlar. MESS’in dayatmalarına karşı durma çağrısı yapan Birleşik Metal-İş da bu kapsamda, 28 Kasımda, Gebze’de bir miting yaptı. Mitinge Birleşik Metal-İş sendikasının Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Düzce, Trakya, Anadolu ve Gebze şubelerine bağlı fabrikalardan katılan işçiler tepkilerini gösterdiler ve taleplerini haykırdılar. Kuralsız ve güvencesiz çalışmaya, MESS dayatmalarına karşı düzenlenen mitinge DİSK’e bağlı Emekli-Sen, Genel-İş, Nakliyat-İş, derneğimiz UİD-DER, BDSP gibi sendika ve demokratik kitle örgütleri de destek verdiler.
Derneğimiz UİD-DER, her zamanki gibi işçi disipliniyle düzenlenmiş kortejiyle mitingde yerini aldı. İleri Elektrokimya direnişçileri de UİD-DER kortejinde “Haksızlıklara ve Kuralsız Çalışmaya Karşı İleri Elektrokimya’da Direnişteyiz” pankartı açarak mitingde yerlerini aldılar. UİD-DER kortejinde yer alan çeşitli sektörlerden işçiler attıkları sloganlarla metal işçilerinin haklı taleplerinin sonuna kadar yanlarında olduklarını hep bir ağızdan haykırdılar. Sık sık “Toplu Sözleşmede İşçilere Söz Hakkı”, “Gangsterler Sattılar, Bürokratlar Baktılar” sloganları haykırıldı. İşçileri utanmazca satan hain Türk Metal çetesini ve sendika bürokrasisini teşhir ettik.
Birçoğumuzun bildiği gibi, işbirlikçi Türk Metal bürokratları 2010-2012 toplu sözleşmesinde de işçileri sattılar. Bir kez daha işçileri sefalet ücretine mahkûm ettiler. Buna karşılık metal işçileri Türk Metal’e karşı biriken öfkelerini dile getirdiler. Türk Metal’e bağlı birçok fabrikadan işçiler, utanmadan imzalanan sözleşmeyi açıklamaya gelen şube başkanlarını ve temsilcileri kovarak tepkilerini dile getirmişlerdi. Onlarca Türk Metal üyesi işçi de mitinge katılarak tepkilerinde kararlı olduklarını gösterdiler. Metal işçileri sık sık “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganlarını attılar.
Bizler işçiler olarak şunu asla unutmamalıyız ki, metal işçilerinin bugün yüz yüze kaldıkları bu saldırılar sadece metal işçilerinin sorunu değildir. Bu, bütün işçi sınıfının sorunudur, bu hepimizin sorunudur. İlerleyen günlerde sürecin gidişatını metal işçilerinin kararlılığı ve mücadele azmi belirleyecek. Metal işçileri olarak birleşmeli, işyerlerinden başlayarak taban örgütlerimizi yaratmalı, sendikalarımızı bürokratlardan temizlemeliyiz. Biz işçiler bürokratları sendikalarımızdan defetmedikçe daha nice sözleşme süreci bürokratların satışıyla sonuçlanacaktır. Şimdi sırada Birleşik Metal-İş’in yapacağı sözleşme var. Güçlerimizi birleştirerek mücadele etmeliyiz. MESS’in dayatmalarını kabul etmemeliyiz.
Sapphire İşçileri Hakkını Arıyor
UİD-DER’de Futbolun Güzelliği
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Birleşik Metal-İş’ten Grev Kararı: Metal İşçileri Greve Hazır!
- Metal İşçilerinin MESS’i Protesto Eylemleri Sürüyor
- Ay Sonunu Bırak, Ortasını Getiremiyoruz!
- Metal İşçileri Greve Hazırlanıyor
- Metal İşçileri Çorlu’da Haykırdı: Greve Hazırız!
- Metal İşçilerinin Eylemleri Devam Ediyor
- Metal İşçisiyiz, MESS’in Dayatmalarına Boyun Eğmiyoruz!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Kimleri İlgilendirir?
- Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /2
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /1
- Seyahat, Hayat Pahalılığı ve MESS Sözleşmeleri!
- 1977 MESS Grevine Güç Katan Emekçi Kadınlar
- Bu Pahalılıkta Davut Abi’yi Neden Misafir Ediyoruz?
- Birleşik Metal-İş: Metal İşçileri Mücadele Ateşini Yaktı!
- MESS’e Karşı Birliğimizi Güçlendirelim!
- MESS Dayatmalarına Birlikte Karşı Duralım!
- Birleşik Metal-İş Üyesi İşçiler MESS Dayatmalarına Direniyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...