Buradasınız
Mücadele Etmek Elmastan Daha Değerlidir
Kartal’dan bir işçi
UİD-DER Bostancı şubesinde “Kanlı Elmas” adlı filmi izledik. Filmi daha önce evde izlemiş ve ailece gözyaşına boğulmuştuk. Filmin üzerinden geçen birkaç gün sonra ise filmi tamamen unutmuştuk. Hafta sonu UİD-DER’de filmi bir kez daha fakat bu kez başka bir gözle izleme şansı buldum.
Salonda çeşitli işyerlerinden gelen işçiler vardı. Önce filmi tanıtan bir sunum yapıldı. İlk bölümün ardından bir kitap tanıtımı yapıldı ve Sinter direnişinde bulunan işçi arkadaşların bastırdıkları kalem ve anahtarlıkları dayanışma amacıyla katkı yapmamız duyuruldu. Sonra filmin ikinci yarısını hep birlikte izledik ve film hakkında sohbet etmeye başladık.
Filmi evde izlediğimizde hiçbirimiz film hakkında konuşmamıştık. O nedenle film sonrasındaki sohbet en az film kadar ilgimi çekti. Birçok işçi, filmde gözümden kaçan ayrıntılar hakkına yorumlar yaptı. Filmi farklı açılardan değerlendiren işçi arkadaşların yorumlarından çok şey öğrendim. Film izledikten sonra arkadaşlar, fabrikada, mahallede, okullarda örgütlenmek ve mücadele etmek için ne yapılması gerekiyor diye sorular sordular. UİD-DER’li arkadaşlar verdikleri birçok örneklerle mücadeleye kendimizden, fabrikamızdan, ailemizden, sendikamızdan başlayarak adım atmamız gerektiğini belirttiler.
Filmde zenginler elmaslar için mücadele ediyorken yoksul Afrikalılar ise sevdiklerini hayatta tutmak için mücadele ediyorlardı. Düşünüyorum da biz işçiler de aynı acılarla boğuşuyoruz ve kurtulmak için neden birlikte mücadele etmiyoruz? Bence artık üzülmek değil mücadele etmek zamanıdır. Çünkü mücadele etmek elmastan çok daha değerlidir.
Senin Parmağın Bir Para Etmez!
12 Eylül Röportajları-1
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...