Buradasınız
Bu Köprüden Geçsen de Ödeyeceksin Geçmesen de!
Esenyurt’tan bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yap-işlet-devret modeli ile yapılan İstanbul-İzmir arasındaki yolun 3,5 saate inmesini sağlayacak otoyol projesinin ayağı olan Osmangazi Köprüsü 1 Temmuzda açıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım açılış töreninde müjde(!) vermeyi de ihmal etmediler. Ramazan bayramı süresince köprü geçişleri ücretsiz olacaktı.
Bayram süresince ücretsiz olan köprü geçiş fiyatı şu an itibarıyla 35 dolar, fakat yılsonuna kadar 40 dolar olması bekleniyor. Geçiş ücretinin ABD’deki tüketici fiyatları endeksine göre artacak olması nedeniyle dolardaki her fiyat artışı geçiş ücretini etkileyecek. Ayrıca yap-işlet-devret modeliyle yapıldığı ve yapılan sözleşme nedeniyle kamu taahhüdü verildiği için günlük geçmesi gereken araç sayısı yeterli sayıda olmazsa, oluşacak ücret farkını da devlet ödeyecek işletmeci firmaya. Nedense köprünün maliyeti ve halka yüklenen kısmı açılış töreninde dile getirilmedi.
Görkemli bir açılış töreni ile kullanıma açılan Osmangazi Köprüsü, Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasında bakın nasıl ifade edildi: “Bugün burada bayram havası yaşıyoruz. Milletimiz rahat olsun. Teröre pabuç bırakacak değiliz. Bu ülkeye göz dikenler er geç hesabını verecekler. İşte bu eserler, teröre verilen en güzel cevap olacaktır.” Bu konuşmalardan iki gün önce İstanbul Atatürk Havalimanında bombalı intihar saldırı olmuş ve 44 kişi yaşamını yitirmiş, 237 kişi yaralanmıştı.
Deli Dumrul’un hikâyesini bilenler Ulaştırma Bakanının açıklamalarını duyduğunda herhalde tekrar hatırlamışlardır. Dede Korkut hikâyelerinde geçer Deli Dumrul. Susuz derenin üzerine kurduğu köprüden “geçenden beş akçe geçmeyenden on akçe” almasıyla meşhurdur Deli Dumrul. Köprü geçiş ücreti ile ilgili yapılan tartışmalara son noktayı koyan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, “yine deniyor ki ‘buradan birileri geçecek ama geçmeyen de para ödeyecek!’ Evet, Kars’taki vatandaş da ödeyecek” dedi. Köprüden ister geç ister geçme, aracın olsun ya da olmasın sözleşme hükümlerine göre ücret farkının kamusal yükümlülük kabul edilmesi gerekçesiyle devlet işletmeci firmaya ödeyeceği paranın herkesin cebinden çıkacağını söylüyor. Nasıl mı? Her gün ortalama 40 bin aracın geçeceği taahhüt edilmiş işletmeci firmaya. Bayramda yapılan indirimin farkını da, köprüden eksik geçiş olursa aradaki farkı da kamu ödeyecek. Köprü üzerinden isterse hiç araç geçmesin, işletmeci firma ona taahhüt edilen araç sayısı başına parasını alacak. Değişik isimlerdeki vergileri, TRT katkı payını bilmeyen yoktur sanırım. İzlesen de izlemesen de nasıl ki herkesten TRT katkı payı alıyorlar, bu kez de geçsek de geçmesek de köprü geçiş ücreti ödeyeceğiz!
Osmangazi Köprüsü yapımında 8 bin işçinin çalıştığından bahsediliyor. 8 bin işçinin çalışma koşulları, meydana gelen iş kazaları, iş güvenliği tedbirlerinin yetersizliği, aldığı düşük ücretler nedense hiç gündeme taşınmadı. Bunlar açılış töreninin “bayram havası”nı bozacağı için o gün de gündem olmadı! Öyle ya, bahsedilirse bayram havası bozulur, aman bozulmasın! Yoksa insanlar kendi gerçekliğine döner, sormaya, sorgulamaya başlar!
Her şeyin meta olarak görüldüğü kapitalist sistemde toplumun geneli için, toplumun yararı için yapıldığı iddia edilen her şeyin faturası sadece işçi ve emekçilere kesilir. Her yapı aslında toplumun azınlığı olan burjuvazi için kâr kaynağı ve işçi sınıfı için yüktür. Devlet bu yapıları işverenlerin maksimum kârı için yapar ve kamu malı olarak da kitlelere pazarlar. Sizin için yollar, köprüler, havaalanları, limanlar yaptık derler. Oysaki birçoğumuz ondan ömrümüz boyunca bir kere bile faydalanamayız. Kullanıyorsak bile büyük bedeller karşılığında kullanıyoruzdur. Gerçekte bizim emeğimizle yapılmıştır fakat burjuvazinin kâr etmesi için onların tekeline sunulmuştur. Burjuvazinin değirmenine su taşımayacak fakat toplumun genel çıkarına olacak hiçbir şey yapılmıyor, bu sistemde yapılmayacak da.
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.