Buradasınız
“Hey Hey İşçi Kardeş Kulak Ver Sesimize!”
Tuzla Organize Sanayi Bölgesinden bir grup metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER’li metal işçileriyiz. Bizlere dayanışmayı, birlik olmayı öğreten işçi örgütümüzle mücadeleyi büyüteceğiz. UİD-DER’li işçiler olarak AKP iktidarının baskılarından, haklarımıza yönelik saldırılarından önümüzdeki günlerin çok çetin geçeceğini görüyoruz. İşçi Dayanışması bültenimizi düzenli olarak okuyoruz ve bütün bu olup bitenlerin bizi nasıl etkileyeceğini öğreniyoruz. Her gün birlikte çalıştığımız işçi kardeşlerimizin hükümet yanlısı gazetelerden ve televizyonlardan gördüklerine, duyduklarına nasıl inandığını gördükçe acı duyuyoruz. Patronların, sermaye sahiplerinin çıkarlarını koruyan hükümetin çıkardığı yasaları sanki iyi bir şeymiş gibi allayıp pullayıp işçi kardeşlerimize yutturabiliyor olmalarına öfke duyuyoruz. En son kölelik bürolarını “özel istihdam büroları” diye, “müjde işsizlik azalacak” diye, işçilerin hiç tepki göstermemesinden de faydalanarak Meclis’ten geçirdiler. Bireysel Emeklilik Sigortası adlı haklarımızı gasp etmeye yönelik saldırıyı da yine “müjde artık herkes emekli olabilecek” diye işçi kardeşlerimizi açıkça kandırarak geçirecekler. İşsizliği önlemek isteseler işten atmaları yasaklarlar, çalışma süresini düşürürler herkese de iş olur o zaman. Bizi emekli etmek isteseler “mezarda emeklilik” yasasını çıkarmazlardı. Bütün bunlar çok açık ortada iken işçi kardeşlerimiz bunların farkında değiller. Çünkü onların bütün bu saldırıları, iktidarın ikiyüzlülüğünü görebilecekleri kanalları yok denecek kadar az. Bugün çok satan gazeteler işçilerin çıkarlarını savunmuyor. O yüzden de İşçi Dayanışması’nın aslında ne kadar kıymetli olduğunu, yazdıklarının işçi kardeşlerimize ulaşmasının ne kadar hayati bir önemi olduğunu biliyoruz.
100. sayısına ulaştı gazetemiz. Yüzlerce fabrika önünde, işçi mahallelerinde on binlerce işçi kardeşimize ulaştı. Ulaşmaya da devam edecek. Haziran sayısının kapağında “Haklarımıza Sahip Çıkmanın Vakti Gelmedi mi?” diye soruyordu. Vakit geldi gelmesine elbet ama işçilerin birliği, örgütlülüğü, dayanışması daha yeterince güçlenmedi. O yüzden İşçi Dayanışması gazetemize daha çok işçi kardeşimizin ihtiyacı var. O nedenle daha fazla işçi kardeşimize gazetemizi ulaştırmaya, örgütlülüğümüzü daha fazla büyütmeye devam edeceğiz. İşçi sınıfı kendi sorunlarını çözmek üzere harekete geçtiğinde İşçi Dayanışması bültenimizi takip eden, okuyan, okutan her işçi kardeşimiz mücadelenin en ön saflarında yerini alacaktır.
Hey hey işçi kardeş
Kulak ver sesimize
Bu düzen değişecek
Katılırsan kavgaya
UİD-DER bunu söyler
Güçlüsün, örgütlüysen!
Doktorlar Yalan SöylüyorSA!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.