Buradasınız
İşçi Dostlarımızla Çark Filmini İzledik
İkitelli’den bir inşaat işçisi
Değişik sektörler ve mahallelerden gelen dostlarımızla Esenler Temsilciliğinde hep beraber ÇARK filmini izledik.
Bir cam fabrikasında çalışan Rauf ve arkadaşları emeklerinin karşılığını alamamaktadırlar. Patron onlara sürekli işlerin durgunluğundan yakınıp durur ve bunun plastik şişelerin üretilmesinden kaynaklı olduğunu söyler. Ama bir yandan da üretim olanca hızıyla devam etmektedir. Gelişen süreçte ise Rauf ve arkadaşları kendilerini bir anda kapıda bulurlar. Daha sonra Tuzla tersanelerinde dört arkadaş iş bulurlar. Ama burada da değişen bir şey yoktur, hatta daha kötü bir durumla karşılaşırlar. Grev kırıcılığı! Durumu fark eden Rauf ve arkadaşları grevde olan işçilere destek verip işi bırakırlar. Rauf ve arkadaşlarının son durağı ise Kazlıçeşme’deki deri fabrikalarıdır. Deri fabrikalarındaki durum ise tam anlamıyla cehennemin diğer adıdır. Denetimsiz, son derece sağlıksız koşullarda çalışmaktadırlar. Her tarafı deri kokusunun sardığı bu fabrikada çalışan işçilerden biri de daha çocuk yaştaki Kerim’dir. Kerim aşırı yorgunluktan ve ağır çalışma koşullarından dolayı kolunu makineye kaptırıp hayatını kaybeder. Kerim’in hayatını kaybetmesi sonucunda Rauf ve arkadaşları iş bırakıp greve çıkarlar.
Dostlar film bundan tam 22 yıl önce çekilmiş ve baktığımızda onca yıla rağmen değişen bir şey yok. Patronlar işçileri dizginsizce sömürmekte, en insanlık dışı koşullarda çalışmaya mahkûm etmekte, iş cinayetleri alabildiğine artmaktadır. Her gün binlerce işçi kendini kapının önünde bulmakta ve yaşam koşulları gittikçe zorlaşmaktadır.
Peki bütün bu yaşadıklarımızın nedeni patronlar mı yoksa biz miyiz? Tarihe bir dönüp bakalım; mücadele varken ne haklar elde edilmiş, neler kazanılmış, mücadelen kopuk ve yoksunken de neler kaybetmişiz. Artık patronların çarkına çomak sokmanın zamanı gelmedi mi?
Newroz
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...