Buradasınız
Taşeron İşçisi Bile Değil!
Kartal’dan bir işçi
Merhaba arkadaşlar. UİD-DER’in aylık çıkardığı İşçi Dayanışması bülteninin ilk sayfasında “Kölelik Bürolarına Hayır!” başlığıyla yayınlanan yazıyı okuyunca bizim işyerine yeni alınan işçi arkadaşlar gözümde canlandı.
Ben Habaş A.Ş. bünyesinde bir taşeron şirkette çalışıyorum. Geçtiğimiz günlerde fabrikaya işçi alınacağını öğrendim. Ama bu işçiler taşeron şirkete bile alınmıyordu. Hem meraktan hem de işsiz arkadaşlara haber vermek için bu işin nasıl bir iş olduğunu araştırdım. İş 5–6 aylık bir işti ve işe alınanlar bir adamın elemanı olarak çalışacaktı. Bu işçi arkadaşları işe alan, yapacağı işi gösteren ve çalıştıran Habaş’ın şefleriydi, tabi ki yaptıkları iş de Habaş’ın işiydi. Fakat nerede olduğu belirsiz bir adamın elemanları olarak işe başlatıldılar ve sorunlar başladı. İlk önce aynı işi yapmalarına rağmen diğer işçilerden az ücret aldıklarını öğrendiler. Ama sorun bu kadar değildi, iş kıyafeti ve koruyucu malzeme alamadıkları için ve tabi ki yapılan işle ilgili eğitim verilmeden tempolu bir çalışmaya zorlandıkları için iş kazaları artmaya başladı. Hastanede iş kazası raporu tutturmaya çalışanlar ise fabrika aranınca “bu işçi bizde çalışmıyor” cevabıyla karşılaştılar.
Bu yazdıklarım sadece böyle çalışan işçi arkadaşların başına gelenlerden birkaçı, ama bu kadarı bile taşeron şirketi aratıyor bize. Bir de bu sistemin daha gelişmişinin yasalaşarak patronların hizmetine sunulmasını düşünmek bile istemiyorum. Karşısında biz işçileri örgütsüz, dağınık ve bilinçsiz bulan patronların saldırıları bitmiyor. Biz ise buna karşı hem de hiç vakit kaybetmeden birleşmeli, örgütlenmeli ve bu saldırılara karşı bilinçlenip “DUR” demeliyiz. Bunu yapabilmek için de biz işçilerin en önemli mevzilerinden biri olan UİD-DER’e daha çok arkadaşımızı getirmeliyiz. Ancak bu sayede patronların bu yaptıklarına boyun eğmeyip, haklarımızı alabiliriz. Zamanı gelince de işçilerin çıkarına olan bir dünyayı sil baştan kurabiliriz. UİD-DER büyüsün, patronların düzeni gömülsün.
Haklarımızı Savunmak
Grev ve Direnişlerden Ders Alalım
- Tatili Bile Çok Görüyorlar Bize
- Dönme Dolap Gibiyiz
- Medyanın Gösterdikleri mi, Yaşadığımız Gerçekler mi?
- Duymadıysan Öğren, Unuttuysan Hatırla!
- Telefona Yansıyan Çaresizlik: Asıl Çözüm Nerede?
- Eğitimde Kemer Sıkılamaz
- İsraftan Tasarruf Edilir, Sağlıktan Değil!
- Patronlar Gençliğimize Göz Dikmiş Durumda
- Sınıf Sendikacısı Olmak
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Özel Okul Patronlarının Yalanlarına Cevabımızdır
- Metal ve Petrokimya Fabrikalarında Filistin Halkıyla Dayanışma Eylemleri
- Dağınıklığı Ancak Birleşik Mücadelemiz Aşabilir!
- Patronun Sözüne Güven Olur mu?
- Asgari Ücret, Emekli Maaşı ve Yalanlar
- Örgütlü Ol, Sendikana Sahip Çık
- Çamur At İzi Kalsın, Çalıştır İşten At Hakkı Kalsın!
- Her Fabrikada Ortak Sorunlarımıza Çözüm: Örgütlen!
- “Yanıyorsun Fuat Abi”
- Kredi Kartları Taksitlerinden Kurtuluyoruz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...