Buradasınız
Görmek İçin İyi Bakmak Gerek
Esenler’den bir işçi
Merhaba dostlar. Krizin etkileri üzerine yaşadığım bir deneyimi sizlerle paylaşmak istiyorum. AKP hükümeti ve yardakçısı medya kuruluşları, ekonomideki canlanma üzerine atıp tutuyorlar. Suni bir canlanmayı canlandıran figüranlar gibi.
UİD-DER bülteninin 17. sayısında bu konuya geniş bir açıklık getirilmiş. Ben de bu açıklığa uygun düşen bir deneyimi aktaracağım. Çeşitli fabrikalardan işçi arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde görüyoruz ki, işçiler basındaki yapay olumlu havanın hemen etkisine girmişler. Bu arkadaşlar olaya gayet iyimser yaklaşıyorlar. Oysa UİD-DER bize bültenlerinde fırtına öncesi sessizlikten haber veriyor. İyi hazırlanmak gerektiğini vurguluyor.
Böyle bir sohbetin ardından, Arnavutköy’de oturan bir işçiyle İSTOÇ’ta karşılaştım. Bu işçi kardeşim, üç buçuk aydır işsiz olduğunu, üç buçuk aydır iş aramak için İkitelli ve Topkapı’ya geldiğini ve iş bulamadığını anlattı. Bu işçi kardeşim her gün saat 5:30’da kalkıp yola çıkıyor ve günlük ortalama 15-20 km yol yürüyerek işyerlerinin olduğu semtlere gitmeye çalışıyormuş. Cebinde bir kuruş yol parası olmadığı için bazı yerleri yoldan geçen araçları durdurarak otostopla geçiyormuş. Kalan yolu da yürüyormuş. Tabii aynı durum akşamları eve dönerken de geçerliymiş. Akşam 5-6’da sanayi bölgelerinden çıktığında gece saat 12’de evine ancak dönebiliyormuş.
Ben bu ve benzeri bir yaşamı romanlarda yeni okuyorum. Şimdi karşılaşınca “Bu çağda bu da ne?” dedim kendi kendime. Bu benim gördüğüm sadece bir işçinin hayatı. Ancak binlerce, on binlerce işçinin kaderi kapitalizm denen PİSLİK SİSTEM yüzünden bu şekilde. Ben bunun gibi başkalarını birebir çok fazla göremiyorum! Sizler çevrenize bir bakın görebiliyor musunuz? Bence siz de göremezsiniz. Çünkü bu onurlu insanlar, kendi yaşadıklarını herkese yansıtmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Kendi sorunlarını sanki sadece kendisinin sorunuymuş gibi kendi ailelerinin içinde yaşıyorlar. Aslında onlar her gün karşımızda duruyor ve kıvranıyor ve bizim kör gözlerimiz onları bir türlü göremiyor. Acaba biz işçiler ne zaman öğreneceğiz patronların görme dediklerini görmeyi?
Dostlar bu gerçekleri saklamak mümkün mü? Bugün tüm dünya işçi sınıfı kan ağlarken kim mutluluktan söz edebilir? Elbette patronlar sınıfı. Çünkü onlar için mutluluk üç harften ibaret: KÂR. Patronların kâr hırsı bugün sistemi bir sınıra dayadı, daha ileri gidemiyor. Yani kriz geçmedi, derinleştikçe derinleşiyor. Görmek için iyi bakmak gerek.
Şimdi işçi sınıfının sahaya çıkma zamanı. Tüm dünyada işçiler uyanışa geçti, militan grevler ve eylemler düzenliyorlar. Bu topraklardaki işçi kardeşlerimin alması gereken dersleri dünyanın çeşitli ülkelerinden işçiler bizlere bir bir anlatıyorlar. Biz işçiler olarak işçi kardeşlerimizin uluslararası mücadele deneyimlerinden dersler almalıyız. İşte o zaman çalışanıyla, işsiz kalanıyla tüm işçiler, bizlerle dalga geçen hükümetlerden ve patronlardan hesap sorabiliriz.
Yaşasın işçilerin uluslararası mücadele birliği!
Sen İstersen Olur Barış!
İşsizlik Fonu Yağmaya Açıldı!
- Emek Sömürüsü Kapitalizmin Fıtratında Var
- Sahip Olduğunuz Servet Bizden Çaldıklarınızdır!
- “Sayende Sigortalı Çalıştım, Emekliliğime Az Kaldı”
- Bayramları Bayram Gibi Yaşamak İçin!
- Dünya Üzerinde Yaşayan Herkesin Evi Olmalı
- Onlar Yok Ediyor, Biz Yenisini Yapacağız!
- Suyun Lüksü Olur mu Hiç?
- “Senin Yolundan Gideceğim Amca”
- Her Günü Doğa ve İnsanlık Günü İlan Etmek İçin…
- “Kıpır Kıpırsın, Heyecanın Ne Güzel Ey Yolcu”
- “Bence, Sevgi Emektir”
- Ah, Cemal Ah!
- Bir Fotoğraf Karesinin Hissettirdikleri
- Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir
- İstanbul’da Yaşam: Deniz Kıyısında Deniz Görememek!
- Bruno’nun Fikri, Benim Fikrim, Senin Fikrin…
- Yüzüncü Maymun Teorisi
- Bir Otobüs, İki Kuşak ve İşçi Sınıfı
- “Hey” Diyen ve UİD-DER Saflarında Büyüyen Çocuklarımız
- Butimar, Sen Safi Bir Kuş musun?
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...