Buradasınız
Onlara Cennet, Bize Cehennem: Savaş!
Esenler’den bir kadın tekstil işçisi
İzlediğim bir filmi ve film hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Filmin adı: Kaplumbağalar da Uçar! Film Irak Kürdistanı’nda bir mülteci köyünde yaşananları anlatıyor. Saddam Hüseyin döneminde Halepçe katliamı sonrası katliamdan kurtulan Kürt halkının nasıl kendi topraklarında mülteci durumuna düştüğünü ve kamplardaki zorlu yaşam koşullarını gerçekçi bir şekilde anlatıyor. Tüm dünyadan soyutlanan Kürt köylerinde dayanılmaz bir sefalet, acı ve çaresizlik yaşanıyor. Film savaşlar ve katliam sonrası ailelerini yitiren Halepçeli çocukların ve bu zor koşullarda yaşam mücadelesi veren köydeki diğer Kürt çocuklarının günlük hayatları üzerinden ilerliyor.
Filmde öne çıkan karakterlerden “Uydu” isimli çocuk, kamptaki çocukları toplayarak onların mayın toplamasını ve bu mayınların satılarak paraya dönüştürülmesini organize ediyor. Sabah erkenden toplanan çocuklar gruplara bölünerek mayın tarlalarına mayın toplamaya gönderiliyor. Sırtlarında sepetleriyle mayın toplayan bu çocuklar canlarını ortaya koyarak hayatlarını devam ettirebilmek için para kazanıyorlar ve hangi mayının hangi emperyalist ülkeye ait olduğunu biliyorlar. Çünkü kollarının, bacaklarının kopması pahasına topraktan çıkardıkları mayınlara hangi ülkeden geldiğine bakılarak fiyat biçiliyor. Silahların, mayınların ve ölüm korkusunun günlük hayatın bir parçası haline geldiği bu yaşam savaşının insanları nasıl bir çaresizliğe, bir çıkmaza soktuğu sergileniyor.
Film gerçekten de izlenmesi gereken önemli bir yapıt ve Irak Kürdistanı’nda Kürt halkına yapılan haksızlıkları ve onlara reva görülen zulmü çok gerçekçi bir anlatımla yansıtıyor. Dünyadan haberdarsanız, Ortadoğu’da yaşananları takip ediyorsanız onu film gibi görmekten çıkıp öfke kusmaya başlıyorsunuz. Filmi izlerken hem çok gerildim, hem de ciddi bir duygu yoğunluğu yaşadım. O insanların filmde gördüklerimin daha fazlasını yaşadıklarını, koşullarının daha kötü olduğunu, her gün onlarca insanın birilerinin çıkarı uğruna katledildiğini biliyorum. Ölenlerin, sakat kalanların hiçbir suçu ve günahı olmamasına rağmen en ağır bedelin onlara, bizlere, halklara ödetildiğini biliyorum. Gözü dönmüş canavarlar kendi sermayelerini biraz daha büyütmek için dünyamızı yaşanırlıktan çıkartıp cehenneme çeviriyorlar. Bizleri de bu cehennemde yaşamaya zorluyorlar. Hayır istemiyoruz! Eğer cehennemin yanında cennet de varsa biz onu istiyoruz. Onun için de mücadele etmeliyiz ve geri almalıyız bize ait olan dünyamızı o canilerden, gözü dönmüş burjuvalardan geri almalıyız.
Dünyamızı yaşanası bir hale getirmek bizlerin elinde. Savaşların olmadığı, çocukların, insanların öldürülmediği, aç kalmadığı, işsiz kalmadığı, onurlu, insanca bir yaşam için, tüm kötülüklerin kaynağı olan kapitalist sisteme karşı mücadele bayrağını yükseltelim!
Yaşasın Halkların Kardeşliği!
Yaşasın Dünya İşçilerinin Mücadele Birliği!
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...