Buradasınız
Sarıgazi’de Bir İşçi Ailesiyle Parasız Eğitim Röportajı
Sarıgazi’de oturan iki çocuklu bir ailenin misafiri olduk. Biri 4. sınıfa diğeri 8. sınıfa giden iki çocuğun masrafları hakkında, işçi ailesiyle bir röportaj yaptık. Sorduğumuz soruları aile şöyle yanıtladı:
UİD-DER: Çocuklarınızın okul masrafları aile bütçenizi nasıl etkiliyor?
Asgari ücret alıyorum. Evim kira. Çocuğum biri servisle biri yürüyerek okula gidiyor. 350 lira kira, 100 lira elektrik-su ve 200 lira mutfak masrafı tutuyor. Çocuklarımın okul masraflarını karşılayamıyorum. Kalemini aldıysam silgisini alamıyorum. Harçlıklarını veremiyoruz.
UİD-DER: Eğitim yılı boyunca ailelerden istenen kayıt, karne, sınav, servis paraları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Okul masraflarını bizden neden istiyorlar? Devlet okulunda neden para isteniyor? Çocuklarımızla haber yolluyorlar. Para veremeyince çocuklarımız “anne, herkes veriyor, ben nasıl vermeyeceğim?” diye soruyor. Üstelik aldıkları paralar karşılığında makbuz vermeleri gerekiyor, vermiyorlar. Alınan paralar nereye gidiyor? Okulda liste yapıp, para vermeyenleri teşhir ediyorlar. Biz iki üç senedir aidat vermiyoruz. Okullar tatil olunca karne parasını vermeyenlere karne yok diye çocuklarımızı tehdit etmişlerdi. Ama biz karne parası da vermedik. Sonunda okul karneyi vermek zorunda kaldı.
UİD-DER: Çocuğunuzun iyi bir eğitim aldığını düşünüyor musunuz? Sizce işçi çocuklarıyla patron çocuklarının aldığı eğitim bir midir?
İyi bir eğitim aldığını zannetmiyorum. Herkese aynı düzeyde eğitim vermiyorlar. Örneğin matematik dersine rehber öğretmen giriyor. Farklı branş olduğundan anlatamıyor, anlatamayınca çocuk da anlamıyor dersi. Parası olan eğitimi daha iyi alıyor.
UİD-DER: Çocuğunuzun aldığı eğitim sizce onun gelecekte mutlu bir hayat sürmesine yeterli olacak mı?
Bu sistemde mutlu olması için aldığı eğitim yetmez, mutlu olması mümkün değil.
UİD-DER: Eğitim emekçilerinin verdikleri mücadelelere destek oluyor musunuz?
Maalesef haberimiz olmuyor. Söyleseler destek olurum. Öğretmenler velilere bu tür şeyleri söylemiyorlar. Sanırım velilerin müdüre gidip söylemelerinden çekiniyorlar. O yüzden velilerin haberi olmuyor.
UİD-DER: UİD-DER parasız eğitimi savunuyor. Sizce de eğitim parasız olmalı mıdır?
Çocuğumun okul kaydı için 200 lira para istediler. Ses kaydı yapıp, şikâyet edeceğimi söylediğimde müdür derhal geri adım atıp, 50 lira istedi. Eğitim parasız olmalı. Çünkü eğitim devlet tarafından zorunlu tutuluyor. Bunun için birlik olmamız lazım.
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.