Buradasınız
UİD-DER Bağcılar’da İşçilere Seslendi: Kıdem Tazminatımıza Sahip Çıkalım!
Metal, inşaat, tekstil, sağlık gibi pek çok sektörden işçiler, çalışma saatlerinden, ücretlerden, artan iş kazalarından memnun değiller. Buna rağmen patronlar ve AKP hükümeti, işçilerin en ufak hakkının bile olmasına tahammül edemez hale geldi. Bunun en büyük örneği içinden geçtiğimiz bu günlerde işçilerin ellerinde kalan tek hakkı olan kıdem tazminatını kaldırma çabaları.
İşçilere yönelik bütün bu saldırılara ve savaş politikalarına karşı 21 Şubat Pazar günü Bağcılar Fatih Mahallesinde işçilere seslendik. “Kıdem Tazminatımıza Sahip Çıkalım”, “Savaşa Değil Emekçiye Bütçe” diyerek hazırladığımız bildirileri ve İşçi Dayanışması bültenimizi mahalledeki yürüyüş yolunda işçilere ve emekçilere uzattık. Yürüyüş yolu boyunca daha önceki çalışmalarımızdan bizleri tanıyan mahalleliler “helal olsun sizlere”, “destekliyoruz” diyerek bizleri selamladılar. Tekstilden inşaata, metalden hizmet sektörüne kadar pek çok işçiyle, meslek liseli ve üniversiteli öğrencilerle sohbetler ettik. Liseli öğrenciler başta bu konulara yabancı kalsalar da yapılan sohbetler sonrasında kendilerini de ilgilendiren konular olduğunu belirtip, bunu açıkladıkları için UİD-DER’li işçilere teşekkür ettiler. Merakla bizim ne yapmaya çalıştığımızı soran işçilerle yasal haklarımızdan, işçilere yönelik saldırılardan bahsedip, bütün bunlarla nasıl mücadele edebileceğimiz üzerine konuştuk. Karşılaştığımız bir kadın işçi, İşçi Dayanışması bültenindeki “Hükümetten Kadınlara Müjde: Esnek Çalışacaksınız!” yazısını görmesi üzerine bülteni hemen almak istedi. Çocuk sahibi olmak istediklerini ama 40 kere düşünmek zorunda olduklarını anlattı. İşçilerin bu çalışmamızla hakkını öğrenip, sahip çıkabileceğini söyleyip, “çalışmanız çok anlamlı” diyerek yanımızdan ayrıldı. Bir tekstil işçisi ise “O kadar uzun saatler çalışıyoruz ki hakkımızı öğrenecek ne zamanımız ne de halimiz kalıyor. Dediklerinizde çok haklısınız ama biz bu çelişkileri görüp üzerine düşünecek zaman bulamıyoruz. Eliniz ayağınız ağrımasın” diyerek destek oldu. AKP’ye oy verdiğini söyleyen bir kadın işçi ise “Hâlâ sigortam yapılmıyor. Bunu bile denetleyemiyorsa bu devlet, başka ne yapıyorlar?” diyerek tepkisini dile getirdi. Birçok genç işçi ise yürütülen kirli savaşlara karşı öfkeliydiler. İşçilerin bu savaşlara karşı olmaları gerektiğini ve UİD-DER’e bu dönemde bunun çağrısını da yaptığı için özellikle teşekkür ettiklerini ifade ettiler.
Her geçen gün işçilerin verdiği hayat mücadelesi zorlaşıyor. Bütün sorunlarımızdan kurtulabilmek için tek başımıza hayat mücadelesi vermek yerine, örgütlü bir şekilde patronlar sınıfıyla mücadele etmek zorundayız. Bunun için bu tepkileri, örgütlü mücadele içinde bilinçli bir şekilde göstermeliyiz.
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...