UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

CPS Otomotiv Tekstil’de İşçi Kıyımı

Tuzla’da kurulu İstanbul Deri ve Endüstri Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren CPS Otomotiv Tekstil fabrikasında, sendikalaşmak isteyen işçiler, patronun işten atma saldırılarına maruz kaldılar. DERİTEKS’te örgütlenen işçilerden 3’ü 4 Eylülde, 6’sı 15 Eylülde işten çıkarıldı.

CPS Otomotiv Tekstil patronu, fabrikada işçiler üzerindeki baskılarını, işten atma tehditleri ve istifa baskısıyla sürdürüyor.

DERİTEKS yönetimi, internet sitesi üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada CPS’nin tedarikçisi olduğu firmalardan biri olan Volkswagen Grubu’na yaptığı taahhütler hatırlatıldı. Grubun işçilerin örgütlenme özgürlüğüne saygı duyulması ilkesine tedarikçilerinde de uymayı taahhüt ettiği belirtildi. CPS tarafından bu ilkenin ihlal edildiğine dikkat çekildi. Açıklamanın devamında, CPS’nin kurumsal internet sitesinde temel insan hakları ve evrensel hukuka uyacağını bir şirket politikası olarak benimsediğini duyurduğu hatırlatıldı. Buna rağmen işçilerin sendikal haklarını kullanmak istemelerine yönelik aldığı işten çıkarma tutumunun ironik olduğu ifade edildi.

CPS’de ilk işten çıkarmaların gerçekleştiği tarihin üzerinden 15 gün geçmesine rağmen sendikanın görüşme talebine olumlu yanıt verilmediği belirtilen açıklamada, CPS’ye atılan işçileri geri alma ve sendika karşıtı çizgiden vazgeçme çağrısı yapıldı.

23 Eylül 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this