UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Uzayan Ömür Meselesi ve Ayrıntıdaki Şeytan!

Sancaktepe’den bir işçi

İktidar partisinin İzmir Milletvekili Necip Kalkan geçtiğimiz günlerde Meclis kürsüsünde Türkiye’de ortalama insan ömrünün 3,3 yıl artmış olmasına dair pek değerli bilimsel(!) veriler paylaştı. Tastamam şöyle dedi: “Bunu AK Parti iktidarı sağladı. Ömrünüzün artmasını istiyorsanız, bir 15 yıl daha iktidarı bize verin, 3,5 sene daha ömrünüz artsın. Türkiye’de 1950 yılında ortalama yaşam süresi 46’ydı. Şimdi ise 78 oldu. Bizim iktidarımızda insanın ömrü uzuyor.” Sayın vekilin açıklamasından anladığımız kadarıyla Türkiye’de ortalama insan ömrünün artmış olması ile dünya genelinde artış gösteren ortalama insan ömrünün bir alakası yok. Türkiye’deki tamamen iktidarın siyasi başarısıyla ilgili bir artıştır. Baksanıza, tam da AKP’nin iktidarda olduğu son 15 yılda bu artışın gerçekleşmiş olması tesadüf olmasa gerek! Gerçi 1950’den bu yana insan ömrü uzamaya devam etmiş ama olsun tüm başarı son 15 yılda iktidarda olanlarda!

Peki, biz bu “bilimsel” veriyi yutmuş olalım ve gerçekten de siyasi iktidarın başarı hanesine yazalım. Bu arada ortalama yaşam süresi artarken yaşam kalitesinin tam tersine düşmesini, emeklilik yaşı artarken emekli maaşlarının azalmasını, uzun yıllar boyunca çalışıp didindikten sonra huzur içinde geçirilmesi gereken yaşlılık yıllarının ise sürünerek, hastalıklarla boğuşarak, yoksulluk içinde geçmesini sadece bir teferruat olarak görüp atlayalım! Önemli olan netice değil mi? Sonuç itibariyle sayın vekil olmayan bir şeyi söylemiyor. Sadece bazı “küçük” detayları atlıyor. Ama ne demişler “şeytan ayrıntılarda gizlidir.” O halde gelin, sayın vekilin atladığı bazı “küçük” detaylara bakalım ve bu iktidarın döneminde ortalama insan ömrü dışında başka neler arttı bir görelim.

 • İş cinayetleri 6 kat arttı! İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin geçen yıl yayınladığı rapora göre son 15 yılda iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı 20 bin 500!
 • Kadın cinayetleri 14 kat arttı! 15 yılda 14 binden fazla kadın cinayeti işlendi.
 • Sadece son beş yılda işçi intiharları 6 kat arttı! İSİG verilerine göre 2013 yılında intihar eden işçi sayısı 15 iken 2017 yılında 89’a yükseldi. İşçiler en çok mobbing, işsizlik ve borç yüzünden intihar ediyorlar.
 • Sendikasızlaştırma arttı! DİSK-AR raporuna göre Türkiye’de işçilerin %87’si sendikasız çalışıyor. Bu oran kadın işçilerde ise %92’yi buluyor.
 • İşsizlik arttı! Türkiye’de geniş tanımlı işsiz sayısı 6,1 milyon, işsizlik oranı ise %18,3 oldu.
 • Çalışma süresi arttı! Haftalık çalışma süresi yasal olarak 45 saatken ortalama çalışma süresi 49,3 saat oldu. Fazla mesailerle birlikte bu süre 70-75 saate kadar çıkabiliyor.
 • Enflasyon arttı! 2017 yılı enflasyon oranı %11,92 ile son 13 yılın en yüksek yıllık enflasyon oranı oldu. Bu da demek oluyor ki iğneden ipliğe her şeyin fiyatı arttı.
 • Borç oranları arttı! BKM verilerine göre 2002 yılında aile gelirinin borca oranı yüzde 4,7 iken bu oran 2016’da yüzde 57’ye ulaştı. 2002’de 6,6 milyar lira olan tüketicilerin bankalara borç miktarı ise 2016’da 419,6 milyara çıktı.
 • Katledilen ormanların, HES uğruna kurutulan derelerin sayısı arttı! Tarihi eser katliamı arttı!
 • Tutukluluk oranı arttı! 2006-2016 döneminde Türkiye’deki tutukluluk oranı yüzde 161,7 oranında artış gösterdi.
 • Tutuklu gazeteci sayısı arttı! Gazetecileri Koruma Komitesi’nin 2017 raporuna göre Türkiye en fazla gazetecinin tutuklu olduğu ülke olarak birinci sıraya yerleşti.
 • Kutuplaşma, milliyetçilik, yozlaşma arttı!

Bu artan listesi daha çok uzar. Ama bu kadar “ayrıntı” şeytanı görmek için yeterli olsa gerek. Demek ki işçi-emekçi sınıfların yaşamı düze çıkmamış!

29 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this