UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yol-iş Sendikası’ndan Taşerona Karşı Eylem

Yol-İş Sendikası 28 Ocakta, Ankara’da Karayolları Genel Müdürlüğü önünde binlerce işçinin katılımıyla bir eylem yaptı. Türkiye’nin dört bir yanında Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı taşeron şirketlerde çalışan yol işçileri, Yargıtay’ın “Taşeron diye isimlendirilen işçiler işe ilk girişlerinden itibaren Karayolları Genel Müdürlüğü işçisidir” kararının uygulanması için Karayolları Genel Müdürlüğü önüne yürüdüler.

Eylemde, her ilden gelen şubelerin pankartlarının yanı sıra “İşimiz, İşyerimiz Onurumuzdur!”, “Taşeronlaştırma Köleleştirmedir!” pankartı açan işçiler, “Taşeron Kölesi Olmayacağız”, “Hak Verilmez Alınır Zafer Yol’da Kazanılır”, “Genel Grev Genel Direniş!” sloganları eşliğinde Karayolları Genel Müdürlüğü önünde toplandılar.

Eylem, iş kazalarında yaşamını yitiren işçiler için saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar bir açıklama yaptı. Ağar, şöyle konuştu: “Masada konuştuk olmadı. Mahkemede konuştuk olmadı. Yargıtay’da konuştuk yine olmadı. Sesimiz duyulmadığı için, taleplerimiz kabul edilmediği için eylem yapıyoruz. Eğer yine duymazdan gelirlerse, eğer yine anlamak istemezlerse; Türkiye Yol-İş Sendikası’nın 81 vilayette, yüzlerce inşaatta ve şantiyelerde olduğu unutulmamalıdır. İşçi sınıfı ve sendikal hareket hiçbir zaman çaresiz değildir.” Açıklama sırasında işçiler, “İşçi Düşmanı Recep Tayyip Erdoğan”, “Genel Grev Genel Direniş”, “Satılmış Sendika İstemiyoruz”, “Kumlu İstifa” sloganları attılar.

Ağar, 2010’da taşeron işçilerin, mevcut toplu iş sözleşmesinden yararlanması için başvuru yaptıklarını ancak Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu başvuruyu kabul etmediğini, 6400 işçinin açtığı davaları kazandığını, ancak bu karara da itiraz edildiğini söyledi. Ağar, “İşçiler 15 aydır büyük bir sabır ve olgunluk içinde adaletin tecelli etmesini bekliyorlar. Karayollarının geçici işçisi durumunda olan işçilerin örgütlenmesi ve toplu iş sözleşmesinden yararlanmaları istemi, yasal ve haklı bir taleptir. Buradan kurum, Bakanlık ve hükümete sesleniyorum. Yargıtay kararının gereğini yerine getirin” diye konuştu.

29 Ocak 2013






Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this