Buradasınız
1 Mayıs Mahallesinde “Güneşe Yolculuk”
1 Mayıs Mahallesinden bir işçi
Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği olarak mahallelerdeki etkinliklerimize devam ediyoruz. Geçtiğimiz Pazar günü 1 Mayıs mahallesinde “Güneşe Yolculuk” adlı film etkinliğimizi gerçekleştirdik. Güneş daima temizliğin, aydınlığın ifadesidir. Etkinliklerimizde kapitalizmin pisliğini, kirlenmişliğini ve çürümüşlüğünü gözler önüne serdikçe, öfkemiz ve sınıf bilincimiz daha bir bileniyor.
Belki birçoğunuz bu filmi izlemiş ya da izlememiş olabilirsiniz. Film, Kürdüyle Türküyle işçilerin nasıl da kardeş olduklarını, etnik farklılıkların bir anda nasıl da silikleşebildiğini anlatıyordu. Filmin kahramanlarından Berzan ve Mehmet, Kürt ve Türk işçi gençlerdi. Ve bu iki insanın yolları megapol kent İstanbul’da birleşiyordu. Aralarında hiçbir ayrım yoktu. Yoksullukları, özlemleri, hayalleri ve hayatta kalma mücadeleleri ortaktı. Berzan kendi kültürünü, halkının çektiği acıları Mehmet’e anlatmaya çalışıyordu. Mehmet sırf teninin renginden dolayı, esmer olduğu için sanki bir suçmuşcasına “Kürt” damgasını yiyor ve burjuva devletin Kürt halkına çektirdiği acıları yaşayarak öğreniyordu. Filmin sonunda Berzan mücadeleden yana tutum takındığı için devlet tarafından katledildi. Çünkü Berzan onurlu yaşamayı tercih etmişti. Berzan gibiler ezilenlerin kalbinde sonsuzluğa kadar güneş gibi yaşamaya devam edecekler.
Mehmet filmin sonunda Berzan’ı özlemini duyduğu Zordüç köyüne götürmeyi vefa borcu saydı. Bu yolculuk esnasında Kürt köylerinin yoksulluğu, köylerin yakılıp yıkılıp nasıl da boşaltıldığı ve sular altına terk edildiği gösteriliyordu. Sanki bir başka dünyaya geçermişçesine her yol ayrımında yapılan askeri kontroller, şehir merkezlerine konuşlandırılmış tanklar ve toplar bizlerden gizlenmeye çalışılan kirli savaşı gözler önüne seriyordu.
Filmin ardından yaptığımız sohbetlerde henüz ilkokul çağındaki bir Kürt öğrencinin yaptığı konuşma hepimizi duygulandırdı. Bir Kürt çocuğu olarak kardeşlikten ve barıştan yana olduğunu haykırdı. Bizler de son dönemde iyice azgınlaşan milliyetçilik rüzgârına karşı Kürt ve Türk devrimcileri olarak mücadeleye sonuna kadar sahip çıkmamız ve ezilen Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını sonuna kadar savunmamız gerektiğini belirttik. Elbette bir gün Kürt ve Türk işçiler birleşerek sermaye düzenini yıkacaklar. İşte o vakit, 12 Eylül faşizminin, devrimcilere yapılan işkencelerin ve Kürt halkının çektiği acıların hesabını sermaye düzeninden gerçek anlamda sorabileceğiz.
Gebze’de “Güneşe Yolculuk”
Futbol Turnuvası Sona Erdi
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...