Buradasınız
Gebzeli İşçilerden de UİD-DER’e Teşekkürler
Gebze’den bir metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Derneğimizin bütün temsilciliklerinde ve birçok bölgede 3 ay boyunca yürüttüğümüz “Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyelim!” imza kampanyamız, on binlerce insandan alınan imzalar sonucunda tamamlanmış oldu. Bu 3 ay boyunca UİD-DER’li işçiler olarak fabrikalara, işçi semtlerine ve duraklarına, merkezi yerlere giderek hiç durmadan, patronların ve hükümetin “Ulusal İstihdam Stratejisi” adı altında işçilerin en önemli hakkı olan kıdem tazminatını nasıl ortadan kaldıracağını ve buna karşı durmamız gerektiğini anlatıp imza topladık. Bu çalışmalarımıza UİD-DER’e destek veren işçi dostlarımız da katıldı.
Bu çalışmaların sonucunda ter akıtan, emek veren tüm işçi arkadaşlarımızla birlikte derneğimizin Gebze temsilciliğinde 1 Nisanda yemekli, müzikli bir etkinlik organize ettik. Etkinliğin başında UİD-DER Medya Ekibinin hazırladığı videoyu izledik. Videoda çalışmalara katılan işçi arkadaşların karşılaştıkları önemli olaylar anlatılıyordu. Bu videonun ardından dernek merkezimizin mektubu okundu. Mektupta kampanya kapsamında çalışmalara katılmış tüm üyelere ve dostlara teşekkür edilerek, bu çalışmada hedeflediklerimizi başardığımız anlatılmaktaydı. Kampanyamızdaki başarımızı, biz işçilerin örgütlü ve mücadeleci olmasını sağlayan UİD-DER’in varlığına borçluyuz. Bu nedenle mektubun okunmasının ardından derneğimiz, tüm işçilerden büyük bir alkış aldı.
Ardından işçi arkadaşlarımızın hazırladığı birbirinden güzel yemekleri hep birlikte yedik. Bir yandan yemeklerimizi yerken, diğer yandan kampanya süresince biriktirdiğimiz anıları paylaştık. Yemeklerimizi yedikten sonra müzik grubunun seslendirdiği ezgileri dinledik, hep birlikte söyledik ve halaylar çektik.
Sabırsızlıkla beklediğimiz 1 Mayıs için de çalışmalara başladık. İşçi sınıfının kendi gücünü görebildiği, korku duvarlarını yıkıp geçtiği, dünyanın her yerinde aynı anda tek yürek olabildiği mücadele gününü; yine UİD-DER’e yakışır bir hazırlıkla karşılayacağız. “Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyelim” kampanyasında olduğu gibi, hatta daha büyük bir coşkuyla sokaklara çıkıp, işçileri 1 Mayıs alanına ve UİD-DER kortejine taşıyacağız!
Yine Tuzla, Yine İşçi Ölümleri!
İş Kazalarına Dur Demek İçin 1 Mayıs’a!
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...