Buradasınız
İşçi Dayanışması Bir Yaşında
Gazi Üniversitesinden bir öğrenci
Kapitalist sömürü düzeni altında işçi sınıfına ve ezilen halklara yönelik saldırıların giderek arttığı bir dönemdeyiz. Bittiklerinde bir daha böylesi yaşanmaz denilen dünya savaşlarının bir yenisi, cephelerini her geçen gün genişleterek yaşanmaya devam ediyor. Dünyanın pek çok coğrafyasında milyonlarca insan, kapitalizmin çürümüşlüğüne kurban ediliyor. Kapitalist güçler kârlarına kâr katmak ve sistemin devamını sağlamak için işçi sınıfı üzerinde daha ne kadar saldırgan olabileceğini ölçüyor adeta.
Diğer yanda ise özellikle son dönemlerde yaşanılan küresel kriz işçi-emekçi kitlelerin, bizlerin sırtına yüklenmeye çalışılıyor. Yaratıcısı olmadığımız bir krizin bedelini kimi zaman aç kalarak, işsiz kalarak, tüm insani ihtiyaçlarımızdan mahrum kalarak, kimi zaman ise savaş cephelerinde kolumuzu, bacağımızı hatta yaşamımızı yitirerek ödemek zorunda bırakılıyoruz. Zaten ağır yaşam koşullarına sahip olan biz işçi-emekçiler için yaşam giderek daha da katlanılmaz hale geliyor ve tüm bu saldırılar karşısında işçi sınıfının geneli hâlâ en büyük sorunla, örgütsüzlükle karşı karşıya. Burjuvazi dünya işçi sınıfının birliğinin önüne her geçen gün bir tuğla daha koyuyor. Oysa Nazım Ustanın da dediği gibi, bu dünya öküzün boynuzunda değil bu dünya bizim ellerimizin üzerinde duruyor. Yarattığımız bu dünyada söz hakkı olan bizler olmalıyız. Ama bunun olabilmesi için de bilinçlenmeye ve mücadele etmeye ihtiyacımız var.
Tam da bu amaçla çeşitli işkollarından işçilerin kurduğu derneğimiz UİD-DER, pek çok bölgede çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaları yaparken kullandığımız pek çok araç var. İşçi Özeğitim etkinlikleri, film gösterimleri, seminerler, resim, tiyatro, bağlama ve gitar kurslarının yanı sıra İşçi Dayanışması bültenimiz de işçi dostlarımıza ulaşmak ve verdiğimiz mücadeleyi daha geniş kitlelere yaymak konusunda faydalandığımız araçlar. Tam bir yıldır, bulunduğumuz her yerde işçi sınıfının yaşamış olduğu deneyimlerin aktarıldığı, etkinliklerimizden ve işçi sınıfının grev, direniş ve eylemlerinden haberlerin yer aldığı bültenimizle işçi-emekçi dostlarımıza ulaşıyor ve onları mücadeleye çağırıyoruz. Çünkü mücadele etmek bir zorunluluk. Ücretli kölelik zincirlerimizden başka kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Peki, artık bu zincirleri kırma vaktimiz gelmedi mi? Bu sistem bizler örgütlenip mücadele etmedikçe yıkılmayacaktır ve yıkılmadıkça da bizlere insanca bir yaşam hakkı değil sömürü ve baskının kat be kat arttığı bir düzeni dayatacaktır. Öyleyse örgütlenmeli ve hakkımız olanı almalıyız.
Kapitalist Sömürü Düzenini Yıkmak İçin Mücadeleye!
UİD-DER Ereğli’deydi
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...