Buradasınız
İmza Kampanyası Bize Neler Düşündürdü?
Kıraç’tan bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba dostlar, biz Kıraç’ta çeşitli sektörlerde çalışan stajyer öğrenci ve işçileriz. Derneğimiz UİD-DER’in kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı başlattığı imza kampanyası için Kıraç’ta da çeşitli caddelerde stantlar kurup imza topluyoruz. Bu kampanya aracılığıyla yüzlerce işçiyle diyaloga giriyoruz. UİD-DER’in bu faaliyetlerine katılan işçiler olarak duygu ve düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.
1. : Ben endüstri-meslek lisesinde metal bölümü öğrencisiyim. Aynı zamanda bir metal fabrikasında stajyer olarak çalışmaktayım. UİD-DER’le tanışalı fazla olmadı. Şimdi UİD-DER’in bütün faaliyetlerine katılıyorum ve bu da beni mutlu ediyor. Bütün işçilerin de benim gibi UİD-DER’in faliyetlerine katılmasını istiyorum.
2. : Ben de endüstri-meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümünde okuyorum. Aynı zamanda Kıraç’ta bir metal fabrikasında stajyer olarak çalışan bir kadın işçiyim. UİD-DER’le ağabeyim sayesinde tanıştım. Burada işçilerin dayanışma içerisinde olması çok hoşuma gidiyor. UİD-DER’in düzenlediği seminerler işçiler için çok faydalı. Ben de geleceğin işçilerindenim. UİD-DER’in imza kampanyasına ilk defa katıldım. Bazı işçilerin imza atmamasını anlayamıyorum. Bu yasalar imza atmayan işçileri ilgilendirmiyor mu? Bir de “imza atsak ne olur ki” diyenler var. Hâlbuki bir imza neleri değiştirmez! İşçileri UİD-DER’de bilinçlenmeye çağırıyorum. UİD-DER’liyiz çok mutluyuz.
3. : Ben elektrik-elektronik malzemeleri üreten bir fabrikada çalışan bir kadın işçiyim. İmza kampanyası sayesinde çeşitli sektörlerde çalışan işçilerle karşılaşıyorum. “Kıdem tazminatı da ne” diye soran işçiler oluyor. Birçoğu da yasadan haberi olmadığını söylüyor. İlk defa bizden duyduklarını söylüyorlar. Patronlar biz işçileri gündemden habersiz ve duyarsız bir topluluk haline getiriyorlar. İnsanlar fabrikalarda hiç bilmedikleri kâğıtları okumadan korkmadan imzalıyorlar ama kendi haklarına gelince güvensiz ve korkak yaklaşıyorlar. Şunu da çok iyi biliyoruz ki korkunun ecele faydası yok. Çünkü bu yasa geçerse o zaman halimiz daha beter olacak. Bu kampanyayı bütün işçilerin desteklemesini istiyorum. Her işçinin bu çorbada tuzunun olması gerekir.
4. : Ben de UİD-DER’li bir deri işçisiyim. İmza toplarken birçok olayla karşılaşıyoruz. Kimisi bu işi para karşılığında yaptığımızı düşünüyor, kimi bizim dolandırıcı olabileceğimizi söylüyor, kimi evine davet edip “yemek hazırlayayım gençler” diyor, kimi ise pastanede çay ısmarlıyor. Ama neticede büyük bir çoğunluk bu hak gaspları karşısında imza atmaktan geri durmuyor. Aslında olumlu-olumsuz bu örnekler, bizi mücadeleye daha çok bağlıyor. İşçiler olarak kendi sorunlarımıza duyarlı olmalıyız. Eğer geleceğimizi çalanlara bir tepki göstermekten bile çekiniyorsak, o zaman geleceksiz yaşamanın da bir anlamı olmadığını bilmemiz gerekir. İşte bunun için tepkisiz kalmayalım. Bu tepki de kimi zaman bir imza, kimi zaman ise havaya kalkan bir yumruktur.
Bizler UİD-DER’li işçiler olarak inatla mücadele ediyoruz, patronlar sınıfının hak gasplarına boyun eğmeyeceğiz. Bunun için fabrikalarda ve mahallelerde örgütlenmeye çalışıyoruz. Arkadaşımızın da söylediği gibi UİD-DER’liyiz, gerçekten mutluyuz. YAŞASIN İŞÇİ DAYANIŞMASI!
Kredi Kartı mı, Mücadele mi?
Sağlıkta Dönüşüm: Nereye Doğru?
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...