Buradasınız
İnşaat Sektöründe İş Güvenliği Yok!
Aydınlı’dan bir grup TOKİ işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Merhaba dostlar, biz TOKİ inşaatlarında çalışan bir grup taşeron işçisiyiz. Bizim çalıştığımız Tuzla Aydınlı bölgesindeki inşaatta hemen hepsi gurbetçi 500-600 işçi arkadaşımız var. İnşaat sektöründe çok çeşitli sorunlar içinde çalışıyoruz. Ama bir tanesi var ki, tam anlamıyla can yakıcı: Patronlar tarafından iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından dolayı meydana gelen iş kazaları bu sorunların en büyüğü.
Bir kere inşaatta çalışıyorsanız her an başınıza irili ufaklı iş kazalarının, hatta ölümle sonuçlanan bir iş kazasının gelmesi tehlikesiyle karşı karşıyasınız. İş elbiseleri ve ayakkabıları verilmiyor. Balkonlarda işçinin çalışırken düşmemesi için korkuluk olması gerekirken, maliyetli bir iş olduğu için yapılmıyor. İşçilerin iskelede çalışırken baret ve emniyet kemeri takmaları gerekmektedir. Ama verdikleri emniyet kemerleri işçiyi gerçekten taşıyabilecek sağlamlıkta değil. İşçi kaza halinde düşerse kemer onu taşımaz ve işçi düşüp sakat kalır ya da ölümle yüz yüze kalır. Verdikleri baretler ise o kadar sağlam değil. Duvara bile vurduğumuzda baret parçalanıyor. Verdikleri baretin bizi bir kaza anında koruyamayacağını biliyoruz. Sadece formalite amaçlı veriliyor. Kazara baretler kaybolur veya başına bir şey gelirse ikincisinin ücretini maaşımızdan kesiyorlar. Boya işinde çalışan arkadaşlarımız, yoğun tiner ve boya kokusu içinde kapalı ortamda maskesiz çalıştırılıyorlar. Kokudan etkilenmemeleri için ara sıra dışarı çıkıp hava almalarına izin dahi verilmiyor. Bütün bu iş güvenliği önlemlerini almayı bir yana bıraktık, meydana gelen iş kazalarını da işçilerin dikkatsizliğinden olduğunu söylüyorlar. Her dakika usta veya taşeron başımızda dikilerek hadi çabuk olun, çabuk bitirip diğer tarafa geçelim diyerek psikolojik baskı yapıyor. Haliyle kendimizi işe veremiyoruz. İş kazası geçirmek kaçınılmaz hal alıyor.
Biz işçiler olarak tek yol bulunduğumuz her yerde diğer işçi arkadaşlarımızla bir araya gelerek örgütlenmekten geçiyor. İnşaat işçileri olarak kendi ellerimizle diktiğimiz gökdelenler gibi, örgütlülüğümüzü de büyütüp kuvvetlendirelim.
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....