Buradasınız
Kimyasal İşçileri Birleşti, Ustanın Tavırları Değişti
Aydınlı’dan bir tekstil işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben yaklaşık 250 kişinin çalıştığı sendikalı bir tekstil fabrikasında çalışıyorum. Çalıştığım fabrika kot imalatı yapıyor. Kot üretirken, biz işçilerin hayatını da yavaş yavaş eritiyor. Kimyasal bölümündeki işçiler çeşitli sorunlar yaşıyorlar. Maruz kaldıkları yoğun kimyasallardan dolayı işçi arkadaşlarımın özellikle ellerinde ve yüzlerinde çeşitli alerjik rahatsızlıklar ve sivilceler çıkmaya başladı. Ayrıca bu kimyasalları her gün ciğerlerine solumak zorunda kalıyorlar. Sözde maske veriliyor. Ama maskenin filtrelerinin zamanla değiştirilmesi gerekirken yeni filtreler verilmiyor. Kullanılan filtreler zamanla kirleniyor, bu yüzden kimyasalları olduğu gibi maskenin içine alıyor. Yeni filtre istediklerinde ise eski filtreleri yıkayıp tekrar kullanmaları isteniyor. Ayrıca tamamen yeterli olmayan havalandırma sistemindeki fanlar da zamanla içinde biriken kimyasallardan dolayı çekmiyor. Fanların içinde biriken kimyasal kalıntıların özel koruyucu kıyafetlerle temizlenmesi gerekirken, işçiler fanların içerisine normal iş kıyafetleriyle girerek temizliyor. Fanların içerisine giren işçi iki üç gün boyunca kendine gelemiyor. Çok kötü öksürük ve göğüs bölgesinde yanma oluşuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bölüm sorumlusu küfürlü ve baskıcı bir tavır sergiliyor. İşte tüm bunlar işçileri çileden çıkardı ve bir çözüm arayışına girdiler.
Kimyasal bölümü işçileri olarak sağlıksız çalışma koşularının ve ustanın baskıcı tavırlarının değişmesi için şikâyetlerini dile getirdiler. Bu şikâyetleri daha önce dile getirenler oluyordu ama bireysel olduğu için hiç yankı bulmuyordu. Rahatsızlıkları dile getiren tek tek işçiler zamanla çözümü ya susup çalışmakta ya da dayanamayıp işten çıkmakta buluyordu. Ama bu sefer müdüre ve sendika temsilcisine şikâyetlerini hep beraber giderek ilettiler. Usta baskıcı ve küfürlü konuşmalarına son vermek zorunda kaldı. Ustanın tavrını değiştiren biz işçiler, işçi sağlığı önlemlerini de ancak ve ancak birlikte hareket ederek aldırtabiliriz. Bunu hiçbir zaman unutmayalım.
Bu ve bunun gibi daha nice sorun her fabrikada yaşanıyor. Biz işçiler ancak birlikte hareket edince bir şeyleri değiştirebilir, sorunlarımızı çözebiliriz. Bizim fabrikadaki sadece ufak bir örnek. Daha nice örneği verebiliriz işçilerin birleşince ne kadar büyük bir güç oluşturduğuna dair. Çünkü tek başına gidip şikâyetlerimizi ilettiğimiz zaman kapıyı göstermekten çekinmezler. Ama birlikte hareket ederek, aynı şeyleri toplu bir şekilde dile getirirsek o zaman her şey olumlu bir şekilde değişir. Biz işçiler sadece birlikte hareket ettiğimiz sürece sorunlarımıza çözüm bulabiliriz.
Çok Fazla Okuyan Bir Toplumuz!
İnşaat Sektöründe İş Güvenliği Yok!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....