Buradasınız
Kriz Biz Çalışanlara Nasıl Yansıyor?
Çatalca’dan bir işçi
Dünyada ve Türkiye’de yaşanmakta olan ekonomik kriz biz işçi ve emekçilerin hayatını, yaşam koşullarını nasıl etkiliyor, ne gibi sorunlarla karşı karşıyayız ve daha neler bekliyor bizi, yaşadığım koşullardan da örnekleyerek anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle biraz geriye gideceğim. Fazla değil bundan 10 sene öncesine kadar iş aramaya çıktığım zaman, iş başvuruları esnasında işyerinin belirli özelliklerine göre tercih yapar ona göre işe başlardık. Meselâ o dönemlerde şu ana göre sendikalı işyeri sayısı daha fazla olduğu gibi, işyerlerinde 2, 3 veya 4 ikramiye, yakacak, giyim, gıda parası, yüzde 100 üzerinden fazla mesailer vardı, emekli olabilmek için çok daha kısa yıllar çalışman yeterliydi vb. Şüphesiz işçi sınıfı bu hakları sayısız mücadele ile almıştır. Mücadelenin gerilediği yerde de burjuvazi karşı atağa geçmiştir.
Sınıf mücadelesinin gerilemesiyle birlikte işçiler ellerinde ne var ne yoksa bir bir kaybederken, yaşanan bu sistem kriziyle birlikte saldırının dozajı iyice artmıştır. Krizle birlikte hemen her ülkede oluşturulan kriz bütçelerine milyarlarca dolar para ayrılmasına rağmen bu paralar işçi ve emekçilere hiç uğramamaktadır. Şüphesiz bizim sırtımızdan elde edilen bu paralar bugün işadamlarına peşkeş çekilirken biz işçilere zırnık koklatılmamakta, tam tersine işçiler açlık ve sefalete itilmektedir. Lafa gelince hepimizin aynı gemide olduğunu söyleyenler, icraatta, kimin hangi gemide olduğunu gözler önüne sermektedir.
Krizin kendini iyice hissettirmesiyle birlikte, biz çalışanların yaşamı ve çalışma koşulları daha da çekilmez hale gelmiştir. Ben büyük bir tül perde fabrikasında çalışıyorum. Bu fabrika kısa bir dönem içerisinde muazzam bir büyüklüğe ulaşmış, fakat krizle birlikte duvara toslamamak için patronun deyimiyle bazı “yeniliklere” imza atmıştır. Nedir bu yenilikler? Meselâ en sudan sebeplerle işten atmalar, 12 saat çalışmalara hız verilmesi, maaş ödemelerinin düzensizleşerek 2 ay sonrasına kadar sarkması, en ucuz tabldot fiyatından yemek alınarak yemeklerin kalitesinin düşürülmesi, fabrikada terör estirilerek en saçma sebeplerle tutanak tutulması, en saçma sebepler yüzünden işçilerin küçük düşürülmesi. Bunların yanı sıra, eski işçilere tazminat ödememek için onları değişik bölümlere sürgün ederek yıldırıp işçinin kendisinin çıkışının sağlanması. Tüm bunlar, patronlar sınıfının gerçek yüzünü ve hangi gemide gittiklerini göstermektedir.
Yaşanan bu krizle birlikte, maliyeti kısmak için, kendilerini fabrikanın sahibi zanneden satılık şeflerin ve posta başların birçoğunun işine son verilmesi, aslında patronların kimsenin gözünün yaşına bakmayacaklarını da göstermiştir.
Evet dostlar, biz işçi emekçileri kandırmaya yeminli olan başbakan, kriz Türkiye’yi teğet geçecek diyedursun, işçilerin yaşam koşulları ağırlaşmış, işten çıkarmalar hız kazanmış, maaşlar alabildiğine düşmüş, bıraktık 4 ikramiyeyi asgari ücreti zor alır duruma gelmişiz. Yani işi patronların vicdanlarına bırakırsan sonuç işçiler için tam bir felâket olacaktır.
Bugün emeğiyle geçinen herkesin insan gibi çalışıp insan gibi yaşaması için, sınıf mücadelesindeki yerini alması gerekiyor. Çok açık değil mi, işçiler ya birlik olup kapitalist sistemi yani bu insanlık dışı sömürü sistemini yok edecekler ve yerine insanın insan gibi yaşayacakları bir sistem kuracaklar, ya da sırtlarındaki kırbaç biraz daha hızlandığı gibi sofralarındaki aş biraz daha eksilecektir.
Yaşasın İşçilerin Uluslararası Mücadele Birliği!
Krizin Faturası Patronlara!
Tuzla’da 115. Ölüm
Birbirine Düşman İki Sınıf ve İki Çocuk
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...