Buradasınız
Pembe Otobüsler Çözüm mü?
Beylikdüzü’nden bir fabrika işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
AKP hükümeti kadınlar için çok büyük (!) bir çözüm üretmiş. Taciz olaylarının önüne geçmek için pembe otobüsü bulmuş. Yani pembe otobüs sayesinde kadınların başına bir iş gelmeyecek! Bu uygulama şaka gibi geliyor insana. Göstermelik birkaç otobüs kadınların sorunlarını nasıl çözecek? Toplu taşıma araçlarının sayılarını çoğaltacakları yerde kadını her alanda ayrıştıracak, izole edecek, sorunu çözmeyecek, ikiyüzlü çözümler buluyorlar. Her gün yüzlerce kadın sokaklarda, işyerlerinde, evlerinde, hayatın her alanında tacize uğrarken ve artık bu durum çocuklara kadar inmişken çözüm pembe otobüs olabilir mi?
Geçtiğimiz günlerde İzmir’de iki kadın yolda yürürken tacize uğruyor ve bu kadınlar oradan geçen polislere şikâyette bulunuyorlar. Polis “sizlere az yapmışlar” diyor ve kadınlar devletin polisi tarafından tacize uğruyor.
Şu soru geliyor insanın aklına: Devletin koruması altında olan kadınlar neden kocaları tarafından katlediliyor? Bugün AKP hükümetinin emekçilerin hiçbir sorununa çözümü olmadığı açıktır. AKP hükümetinin milletvekillerinden Sefer Üstün’ün sözleri bizi yöneten insanların nasıl bir mantığa sahip olduğunu gösteriyor: “Tecavüze uğrayan kürtaj yaptırmasın. Tecavüzcü, kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur” diyor. Melih Gökçek “anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, günahı ne? Anası ölsün öyleyse” ifadelerini kullanıyor. Biliyoruz ki bu örnekler saymakla bitmez. Bütün bunlar yaşanırken çözümü pembe otobüste bulmak inandırıcı gelmiyor.
Kadına bunları reva gören zihniyet egemen olduğu sürece bu kangrenleşen sorunlar devam edecektir. Hadi diyelim pembe otobüs yaygınlaştı arabayı da kadın kullansın, ne değişecek tabii ki hiçbir şey. Ancak erkek egemen düzen ortadan kalkınca kadınlar bu kötü yaşamdan kurtulacaklardır. İşçi sınıfının kadınlarının mücadele etmekten başka şansları yok!
UİD-DER’le Olmak!
TÜİK Rakamları ve Gerçekler
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz.
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...