Buradasınız
Karnı Aç Olan Bir İnsan Dersi Nasıl Düşünsün?
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sancaktepe’den bir lise öğrencisi: İşçi sınıfının bir parçası olarak biz öğrenciler de bu süreçte zorluklar yaşıyoruz. Yaşam pahalılığından dolayı hobi edinmek, kendini geliştirmek, arkadaşlarımızla eğlenmek gibi birçok şeyden yoksun kalıyoruz. En güzel yaşlarımızı karanlık bir geleceği düşünmekle geçirmekten başka bir şey gelmiyor elden. Bu karanlığı yırtmak için bir ışık arıyoruz. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencisi fark etmeksizin birçok öğrenci bir şekilde yaşamak için aynı zamanda bir işte çalışıyor. Hem okul, hem iş nedeniyle kendilerine bile zaman ayıramazlarken “derslere yoğunlaşmaları gerektiği” söylenip mükemmel notlar bekleniyor. Doğru düzgün bir şekilde beslenme ihtiyacını bile karşılayamayan öğrencilerin oldukça pahalı olan test kitaplarını almalarını zorunlu kılıyorlar. Okullarda ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi, öğrencilerin bu pahalılıkta okulda düzgün bir şekilde beslenme ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olur. Çünkü karnı aç olan bir insan geçip de dersi düşünemez. Gerçi düşünsek bile geleceğimiz pek aydınlık değil. Milyonlarca üniversite mezununun işsiz kaldığını bilmeyen kalmadı ama tepemizdekiler bu normal bir şeymiş gibi davranıyor, bunun önüne geçmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Böyle bir durumda öğrenciler hayal bile kuramıyorlar artık. Maalesef ki depresif, yaşama isteği olmayan, öfkeli ve umutsuz bireyler olarak devam ediyorlar hayatlarına. Öğrenciler yıllarını harcadıkları diplomanın karşılığını istiyorlar.
Sancaktepe’den bir lise öğrencisi: Yoksulluk günümüzde ciddi bir boyuta ulaştı. Artık dışarıya çıkacağımız zaman iki defa düşünmek zorunda kalıyoruz. Bir hafta içinde iki defa dışarı çıktıysak üçüncü kez çıkamıyoruz. Özellikle okulların açılmasıyla yoksulluk daha da artmaya başladı. Çevremdeki arkadaşlarımdan da gördüğüm kadarıyla herkes artan yemek ve ek kaynak ücretlerinden şikâyetçi. Sosyalleşmek bile artık çok zor hale geldi. Çoğu arkadaşımın çeşitli ilgi alanları var ancak kendilerini bu alanlarda geliştiremiyorlar. Çünkü enflasyonun artmasıyla beraber spor salonları ve müzik kursları gibi birçok yere de zam geldi. Zaten bir uğraşı olanlar bırakmak zorunda kaldı. Gençler olarak ilgi alanlarımızda kendimizi geliştirmek, eğlenmek ve sosyalleşmek istiyoruz. Fakat sessiz kalarak bir şeyler yapamayız. UİD-DER’in başlatmış olduğu kampanyaya destek vererek daha çok genci bilgilendirebiliriz. Bu sayede daha çok gence sorunlardan bahsetmiş olacağız. Ancak birlik ve beraberlik içinde olursak sorunlar çözüme ulaşabilir.
- Kuru Ekmek
- Yoksulluğundan Utanmak!
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Çocuklarımız İçin
- 3 İşçi Kadın, 3 Hayat, 3 Talep!
- Bu Düzen Değişmeli!
- Bir Yanımız Uzay Çağı Bir Yanımız Yoksulluk
- Emekçi Kadınlar: Mahalleyi UİD-DER’e, UİD-DER’i Mahallemize Taşıyoruz!
- Market Raflarından Sınıf Siyasetine
- Emekliyiz, Adana Arçelik İşçileriyle Dayanışma İçindeyiz
- Yüksek Kiralar, UİD-DER’in Kampanyası ve İşçi Dayanışması
- Çocuklar Bayılmasın Diye Kampanyamıza Sahip Çıkalım!
- UİD-DER’in Kampanyasının Eyüp’ten Yansımaları
- Yapılan Zamlar Geri Alınsın!
- Annelerimizin Ücretlerinin Yükseltilmesini, Çalışma Saatlerinin Kısaltılmasını İstiyoruz!
- Pazara mı Gitsek Ucuz Olur Markete mi?
- Israr Ettik ve Kazandık
- “Tost Günü” ya da “Birlik ve Mücadele Günü”
- Asgari Ücret: Kim Haklı, Meşru Olan Ne?
- Okul Öncesi Eğitimde Ücretsiz Yemek Hakkı Kazanıldı
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...