Buradasınız
Hepsi Seninle İlgili!
Kocaeli/Gebze’den bir petrokimya işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin sendikalaşma, grev ve direniş haberlerini okuyamayız. Düzen medyası olarak adlandırabileceğimiz yayın faaliyetlerinin hiçbirinde işçi sınıfının tarihine ve mücadelesine dair içerikler yer almaz. Bu nedenle bize bizi anlatan, sınıfımızın gerçeklerini ve ortak çıkarlarını gösteren yayınlara çok ihtiyacımız var. Bu gerçeği bildiğim için her ay daha fazla sayıda işçi arkadaşıma İşçi Dayanışması bültenini ulaştırmaya çalışıyorum. Geçen ay ilk kez İşçi Dayanışması verdiğim işyerinden bir arkadaşım, sayfalara şöyle bir göz gezdirdikten sonra fabrikamızla ilgili bir haber görmeyince “ama burada bizimle ilgili bir şey yok ki” dedi. Bunun üzerine arkadaşıma “yanılıyorsun, İşçi Dayanışması’nda yazılanların hepsi seninle, bizimle ilgili” dedim.
İşçi Dayanışması’nı yıllardır okuyorum. Bir petrokimya işçisi olarak metal işçilerinin mücadelesini de gazetemizde okudum, 1800’lerde Avrupa’da verilen işçi mücadelelerini de. Her okuduğum yazı, bir işçi olarak bana çok şey kazandırdı. Sınıfımı ve olmam gereken tarafı daha iyi kavradım. İşçi Dayanışması’nın ilk sayfasından son sayfasına kadar hemen her kelimesi, her cümlesi işçi sınıfının penceresinden yazılıyor. Mesela başyazıda gündeme dair tespitler yer alır, siyasi iktidarın ve patronların yalanları teşhir edilir. İlerleyen sayfalarda işyerlerinde yaşadığımız sorunlar ve işçilerin verdiği mücadeleler anlatılır. Dünyadaki işçi ve emekçilerin mücadelelerini anlatan haberler bize de ilham olur ve işçi sınıfının sorunlarının her yerde benzer olduğunu gösterir. Emekçi Kadın ya da Emekçi Gençlik köşesindeki yazılar sadece kadınlar ve gençler için değildir; genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle her işçiye yepyeni ufuklar açar. Ayrıca emekçilerin yaşamını anlatan romanlar, filmler, şiirler ve hatta işçinin bulmacası İşçi Dayanışması’nın işçilerin kılavuzu olduğunu gösterir. Fabrikalardan işçi kardeşlerimizin yazdığı mektuplar daima ilgimi çekmiştir. Hangi sektörde çalışırsak çalışalım benzer sorunlar yaşadığımız için fabrikada nasıl tutum almam gerektiği konusunda o mektupların çok yardımı olmuştur.
Bu mektubu okuduğuna göre İşçi Dayanışması’nı elinde tutan işçi kardeşlerimden bültenimizdeki yazıları bir de bu gözle okumalarını istiyorum. Ne düşünüyorsunuz, yazılan her satır tam da bizimle ilgili değil mi?
Adres Doğru mu?
- Hepsi Seninle İlgili!
- “Bu Gazete Hayat Kurtarır, Zihin Açar, Bilinç Geliştirir!”
- Gıda Siyasetin Dışında mı?
- İşçi Dayanışması’yla Geçmişimizi Öğreniyor, Geleceğimizi Örmeye Devam Ediyoruz
- “Beynimizi Kim Yıkamalı?”
- “Anne Bak, Köfte Yazıyor”
- Yeter Demenin Vakti Geldi!
- İşçi Dayanışması’nın Kıymetini Bilelim
- İşçi Dayanışması, Emekçi Kadınların Pusulası
- İşçi Dayanışması'nın 151. Sayısı Çıktı!
- İşçi Dayanışması Gözlerimdeki Bağı Açtı
- İşçi Sınıfının Rehberi 150. Sayısında Yol Göstermeye Devam Ediyor
- İşçiden İşçiye, İşçi Dayanışması!
- Kutup Yıldızımız İşçi Dayanışmamız!
- 150. Sayısıyla İşçilere Temiz Bir Nefestir İşçi Dayanışması
- İşçi Dayanışması İşçi Sınıfının Hafızası
- Gençlerin Gazetemize Mesajları
- Sınıf Bilinci Oluşturma ve Koruma Kalkanı
- İşçi Dayanışması Biz Gençlere Işık Tutuyor
- Elimizde Bir Fenerdir Dayanışma!
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...