Buradasınız
Bir Şey Yapmalı!
Esenler’den bir işçi
Biz işçilerin kapitalizmin yaratmış olduğu bütün pisliklere karşı bir şeyler yapması gerekiyor. Bugün işsizsek, yoksulsak, aldığımız maaşlarla ayın sonunu getiremiyorsak ve kuru bir ekmeği, bir yudum suyu bulamadığımız için dünyanın dört bir köşesinde her yıl binlerle ölüyorsak, biz işçiler bu yaşam koşullarını değiştirmek için bir şeyler yapmalıyız! Şimdi soracaksınız, yani biz hiçbir şey yapmıyor muyuz diye? Tabii ki biz işçiler çok şey yapıyoruz, ama kimin için? Hep patronlar için, onların daha iyi yaşaması için, onların mutluluğu için ve tabii ki onların daha fazla para kazanmaları için haddinden fazla şey yapıyoruz. Tüm bunları yaparken hiçbir şeyi sorgulamıyoruz. Niye sadece biz işçiler gece gündüz çalışmak zorundayız, üstelik de ürettiklerimizi tüketemediğimiz halde?
Çalıştığım işyerinde hemen her gün karşılaştığım işçiler var. Bazen soruyorum çevremdekilere, neden bu kadar çok çalışıyoruz diye? Verilen cevaplar hep aynı: “Çalışmak zorundayız, kendimize bir gelecek kurmak zorundayız. Sorumluluklarımız var, çocuklarımız var. Onlar için, onlara bir gelecek hazırlamak için çalışıyoruz ve onlar için kendimizi feda edip gecemizi gündüzümüze katıp çalışmalıyız, bizler bir şeyleri yaşayamadık bari onlar yaşasın.” Bu söylemlerden çıkardığım sonuç şu: birilerinin daha iyi yaşayabilmesi için birilerinin hayatını feda etmesi gerekiyor. Benim babam bütün hayatını ben ve kardeşlerime adadı. Bir ömür boyu gece demedi gündüz demedi çalıştı, hem de soluk bile almadan. Tek derdi biz çocuklarına iyi bir gelecek bırakmaktı. Sırf bize iyi bir gelecek bırakacak diye dünyanın güzelliklerinin farkına varmadan kocaman bir ömrü, 59 yılı geride bıraktı. Babam çalıştı, ben ve kardeşlerim hâlâ çalışıyoruz ama iyi bir gelecek bir türlü gelmiyor.
Yukarıda çıkarılan sonuç “Kapitalist sistem nedir?” sorusuna çok iyi bir cevaptır bence. Çünkü kapitalist sistemde birilerinin daha iyi yaşayabilmesi için birilerinin kendisini feda etmesi gerekiyor. İşte o kendini feda edenler biz işçileriz. Kendi geleceğimiz için değil, çocuklarımızın geleceği için de değil, kapitalist sistemin her gün biraz daha çürüyerek biz işçilere hayatı zindan etmesi için kendimizi feda ediyoruz. Dedem babama iyi bir gelecek sağlamak için ömrünü çalışarak tüketti, babam ve annem bizim için ve şimdi biz de çocuklarımız için ömrümüzü tüketmekteyiz. Artık bir şeylerin farkına varmamız gerekmiyor mu? Kuşaklar boyunca iyi bir gelecek için sadece başımızı eğerek koyun gibi çalıştık ama güzel günler bir türlü gelmedi ve artık öğrendim ki güzel günlerin gelmesini istiyorsak eğer, bir şey yapmalıyız!
Fabrikalarımızda, işyerlerimizde, mahallemizde, okulumuzda ve köylerimizde sosyalist fikirler etrafında örgütlenerek mücadele etmeliyiz. Sen fabrikadaki Halim usta, büroda çalışan Ayşe, mahalledeki Mahmut ve Neriman, okuldaki Tuğçe ve Can, köydeki Hasan ve Osman ve adını sayamadığım milyarlarcamız, daha neyi bekliyoruz, daha neyi bekleyeceğiz? Yeter demeliyiz, kuşaklar boyunca kanımızı emdiğiniz yetti artık diyerek patronlar sınıfına ve onların düzenine baş kaldırmalıyız. Şerefimizi, onurumuzu ve namusumuzu kısacası insanlığımızı elimizden almaya çalışan bu düzeni param parça ederek yıkmalıyız. İnsanlığın gerçek kurtuluşu ancak sosyalist fikirlerle bezenmiş yeni bir dünyada mümkündür. Bu dünyayı kurmak için sen de örgütlen ve mücadele et! Unutma sadece kendi çocukların için değil tüm dünyadaki çocuklar için gerçekten iyi bir gelecek kurmuş olacaksın.
Kurtuluş ellerimizde, kurtuluş sosyalizmde!
Genç-Sen Har(a)ç Zammını Protesto Etti
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...