Buradasınız
Kam Beton’da da Patronların Niyeti Aynı
Ankara’dan bir işçi
Kam Beton, prefabrik beton malzeme üreten bir fabrika. Sarayköy ve Temelli’de 2 ayrı fabrikadan oluşuyor ve fabrikalarda toplam 400 işçi çalışıyor. Fabrikanın “vizyonu” Türkiye’de sektör liderliğini korumak ve “misyonu” Türkiye’deki genel inşaat sektörü pazarından, prefabrik beton sektörünün aldığı pazar payı yüzdesinin arttırılmasını sağlamak imiş. Peki, fabrika yönetiminin bütün bunları sağlayacak işçilerin çalışma ve yaşam koşullarına dair “vizyonu” ve “misyonu” ne dersiniz? Cumartesi-Pazar izinlerinin kullandırılmaması, uzun çalışma saatleri, geç yapılan sigortalar, sigorta primlerini düşük ödemek için maaşların bankaya asgari ücretten yatması, mesai ve primlerin elden verilmesi ve bunun benzeri pek çok sorun ve sıkıntı. Kam Beton’da iş çok ağır, prefabrik beton kalıpların ağırlığı tonlarla ölçülüyor yani iş kazası riski çok fazla. Fakat işveren korkusuzca sigorta başvurularını geciktirebiliyor, çünkü işçiler iş kazası geçirdiğinde bir şekilde işçileri kandırıp, ikna edip bu işten sıyrılacağını düşünüyor. Yakalanması halinde yiyebileceği cezalardan hiç korkmuyor ve sigorta primlerini eksik yatırarak işçilerin geleceklerinden çalıyor. Çünkü patron da biliyor ki tüm patronlar bu hırsızlığı yapıyor ve devlet bu duruma bilerek göz yumuyor, kendisi enayi mi de işçilerin hakkını versin!
Kam Beton patronu dünyadaki hiçbir patrondan farklı davranmıyor. Patronluğun hakkını veriyor ve kendi kârına kâr katmak için işçiden kıstıkça kısıyor. Peki, Kam Beton’da çalışan işçiler işçi olmanın hakkını verebiliyorlar mı? İş kazası geçirdiklerinde daha sigortalarının yapılmadığını öğrenip bunun hesabını sorabiliyorlar mı? Her işçinin en doğal hakkı ve ihtiyacı olan haftalık izin hakkını kullanabiliyorlar mı? Yarattıkları milyarlarca liralık değerin karşılığında insan gibi yaşabilecekleri, çocuklarına istedikleri gibi bakabilecekleri bir ücret alabiliyorlar mı? Yaşlılıkları için birikim yapabiliyorlar mı?
Biz verdiğimiz emeğin, döktüğümüz alınterinin karşılığını istiyoruz. Patronları, müdürleri ve onların ailelerini beslediğimiz yetti, artık kendi ailemizi beslemek istiyoruz. Öyleyse yaşadığımız bu sorunların çözülmesi ve hakkımızı alabilmek için fabrikadaki bütün işçiler hiçbir ayrım gözetmeden bir araya gelmeli, patronun yaptığı haksızlıklara karşı birlik olmalıyız.
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...