Buradasınız
Onlar Değil Biz Düzelteceğiz Bu Gidişatı!
Kocaeli/Gebze’den metal işçisi bir kadın
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yıllardır çiftçilik yaparak geçimini sağlayan babam artık verdiği emeğin, yaptığı masrafın asla karşılığını alamadığını söylüyor. Köyde yaşayan annem köy yerinde tavuk beslemiyor artık. Çünkü aldığı yem durmadan pahalanıyor. Biz de burada 15 adet yumurtayı 20 liraya alıyoruz. Eskiden kış için hazırlık yapardık. Kışın en azından yemeğimiz daha ucuza gelsin, hazırda yemeklik bulunsun diye konserve yapardık. Dondurucuya koyardık yazın sonunda sebzeleri, meyveleri. Ama bu sene her şey ateş pahasıydı. Yaz sebzesi, meyvesi mevsiminde bile öyle pahalıydı ki yanına yaklaşamadık hiçbirinin. Mesela biraz taze barbunya alır dolaba koyardım. Bu sene 15 liranın altına düşmedi. Domates fiyatları yaz günü 9-10 liraydı. Eskiden yaptığımız birçok şeyi bu sene yapamadık.
Asgari ücrete ne kadar zam yapacaklar? Bilmiyoruz! Her şeyin fiyatı artıyor, hiçbirine yetişemiyoruz ki. Madem işçiyi bu kadar düşünüyorlar o zaman önce bu fiyatların artışını engellesinler. Almamız gereken en temel ürünlerin fiyatları her gün değişiyor. Artık asgari ücrete yapılacak zammı bir kenara bıraktım, yeter ki bu zamlara, fiyat artışlarına müdahale etsinler.
Geçen gün alt kattaki komşuma uğradım iş çıkışında. Baktım ki kadıncağız kat kat giyinmiş. Küçük çocuğu da geldi yanımıza koşturarak, çocuk da aynı annesi gibi kat kat giyinmiş. Neden peki? Çünkü ev buz gibi. Kadıncağız sırf doğalgaz faturasıyla baş edebilmek için o soğukta kombiyi kapatmış. İnsanlar geçinebilmek için yediği yemekten, açtığı gazdan fedakârlık yapıyor. Aldığımız, yediğimiz her şeyin her gün kalitesi düşüyor. Çünkü en ucuzuna gidiyor elimiz.
İnsan düşündükçe bunun böyle gitmeyeceğini, bir şeylerin değişmesi gerektiğini anlıyor. Sanki yarın seçim olacakmış gibi bir hava var. Biz hep biri gelsin, bir parti gelsin bizi kurtarsın, bir şeyleri düzeltsin diye bekledikçe hiçbir şey düzelmeyecek, ben anladım. Çünkü bütün sıkıntıyı bizim gibi işçiler yaşıyor. Ancak biz hepimiz, hatta sadece Türkiye’de de değil, dünyada bir araya geleceğiz ki, gerçekten artık bizim için bir şeyler düzelsin. Bu gidişat hayra alamet değil, değiştirecek olansa biziz!
Lila Kâğıt’ta Sendika Düşmanlığı
İŞKUR Sırası ve Ekmek Parası
- “İstanbul’da Mezar Yeri Alamayız”
- Battaniyelere Değil Sınıfımıza Sarılalım
- Sağlıksız Gıdalara Mahkûm muyuz?
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- Hani Bu Topluma Güven Olmazdı!
- Sabancı’nın Mutlu Yaşam Sırları
- Rahat Yaşamın Sırrı
- Kent Ekmek Kuyruğu: “Ben Öyle İstediğim İçin”
- Sistem Ne Ölümüze, Ne de Dirimize Saygı Duyuyor!
- “7 Kitap, 7 Defter, 1 Litre Su, Yarım Ekmek”
- Siz Kimi Taşıyorsunuz Sırtınızda?
- Yalanlara Değil Birleşmeye İhtiyacımız Var
- Kupona ve Kuraya Bağlanan Umutlarımız
- “Artık Kiracı Kalmaz”, TOKİ’ye Hücum!
- Yoksulluk Utanılacak Bir Şey Değil!
- İşçi Aileleri ve Kreş Çilesi
- Yaz Tatilinde Kriz Var!
- “Yok mu Arttıran?”
- Bakan Nebati’den “Işıl Işıl” Yorumlar ve Uçurumlar
- “Nehir, Nehir, Çocuğumu Geri Verin!”
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...