Buradasınız
Oylar Emek ve Özgürlük İttifakı Partilerine!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
14 Mayıs Seçimlerinde Değişim İrademizi Ortaya Koyalım!
Ülkeyi Enkaz Yığınına Çeviren Yağmacı Düzene Artık Yeter!
Oylar Emek ve Özgürlük İttifakı Partilerine!
İşçiler, emekçiler, kardeşler!
Çok önemli, çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Yoksulluktan, baskı ve zorbalıktan bıkan toplum değişim istiyor. Tek adam rejimi ise halkın değişim arzusunu boğmaya çalışıyor. Ama başaramayacak! Emekçiler olarak buna dur diyeceğiz!
Biz işçileriz, emekçi kadınlarız, gençleriz, emeklileriz. Biz işçi sınıfıyız, emekçiler cephesiyiz. Bu gidişata dur diyecek ve değişim yaratacak olan da biziz! İşçi sınıfı olarak örgütlenmek, emeğin örgütlü cephesini büyütmek ve siyasi bir güce ulaşmak zorundayız!
İşte işçilerin mücadeleci örgütü UİD-DER bunun için çalışıyor. Bu yüzden, emekten, demokrasiden, özgürlükten, kadın ve insan haklarından yana olan Emek ve Özgürlük İttifakı’na destek veriyor. 14 Mayıs milletvekilliği seçimlerinde Emek ve Özgürlük İttifakı için, ittifakı temsil eden sosyalist, emekten ve demokrasiden yana adaylar için oy kullanalım. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise, Erdoğan’da ifadesini bulan baskıcı tek adam rejimine son vereceğini ilan eden Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyelim. Toplumu nefessiz bırakan bu yönetimi göndermek için birleşelim!
Taleplerimiz
- Asgari ücret dört kişilik bir ailenin ihtiyaçlarına göre belirlensin! İş saatleri düşürülsün! Tüm işsizlere iş!
- Temel tüketim maddelerine yapılan zamlar durdurulsun! Vergiler, başta büyük kârlar açıklayan patronlar olmak üzere sermaye sınıfından kesilsin!
- İşsizlik Sigortası Fonu kayıtsız şartsız işçilerin kullanımına ve denetimine açılsın! İşçi sağlığı ve güvenliği önlemleri tüm işyerlerinde derhal ve eksiksiz uygulansın!
- Bütçe kaynakları emekçiler için kullanılsın! Sağlık, eğitim, ulaşım, iletişim ve enerji alanlarında nitelikli ve parasız hizmetler verilsin!
- Kadının aşağılanmasına, hedef gösterilmesine, şiddet görmesine hayır! Kadını koruyan yasaların iptal edilmesine hayır! Eşit işe eşit ücret! Her işyerine kreş! Doğum izni uzatılsın! Toplumsal cinsiyet ayrımcılığına son!
- Depremzedelerin temel ihtiyaçları düzenli olarak karşılansın! Ülkedeki boş konutlar ve kamu sosyal tesisleri başta olmak üzere barınma alanları depremzedelere açılsın!
- Milyonlarca insanın tıkıştırıldığı, nefes alamadığımız kentlerde yaşamak istemiyoruz. İnsanı esas alan, kültürel yaşamla uyumlu, sağlıklı ve depreme dayanaklı evlerin inşa edildiği kentler istiyoruz!
- Vergiler amacına uygun kullanılsın, kaynaklar patronlar sınıfı için değil emekçilerin ihtiyaçları için kullanılsın! Deprem kuşağı içinde yer alan kentler başta olmak üzere tüm yapı stoku denetlensin! Sağlıklı, insanca yaşanacak, deprem dirençli kentler oluşturulsun!
- Rant uğruna çılgınca doğa ve çevre tahribatına yol açan tüm projeler durdurulsun! Nükleer santral inşaatları derhal durdurulsun, projeler iptal edilsin! Tarihi ve kültürel varlıkların yağmasına son verilsin!
- Emekçi gençliğin geleceksiz bırakılmasına hayır! Stajyer öğrenci sömürüsüne son! Tüm okullarda ücretsiz ve sağlıklı yemek verilsin! Tüm üniversite öğrencilerine ücretsiz ve nitelikli yurt! Parasız, nitelikli, laik, anadilinde eğitim!
- Etnik, cinsel, dinsel, mezhepsel ayrımcılığa son! Tüm inançlara özgürlük!
- Ezilen Kürt halkının, Alevilerin ve toplumun ezilen kesimlerinin demokratik talepleri karşılansın!
- Baskıcı tek adam rejimine son! Siyasal baskılara son, siyasi tutsaklara özgürlük!
- İşçilerin sendikalaşmasının önündeki tüm engeller kaldırılsın! İşçilerin her türlü grev ve toplu sözleşme hakkı güvence altına alınsın, lokavt yasaklansın!
- Ukrayna Savaşının İkinci Yılı: Ukrayna’dan Gazze’ye Emperyalist Savaşa Hayır!
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- 6 Şubat Depremlerinin Birinci Yılı: Asrın Kötülüğünü Unutma, Unutturma!
- Gazze’de Savaş Büyüyerek Devam Ediyor
- Filistin ve Ortadoğu’da Yangın Büyüyor
- Oylar Emek ve Özgürlük İttifakı Partilerine!
- Ülkeyi Enkaz Yığınına Çeviren Yağmacı Düzene Artık Yeter!
- İşçi Sınıfı 1 Mayıs’ta Asrın Kötülüğüne ve Yağmacı Enkaz Düzenine “Artık Yeter” Diyecek!
- Felaket Göz Göre Göre Geldi: Depremzedeler İçin Tüm Olanaklar Seferber Edilsin!
- Asgari Ücret Görüşmeleri Algı Oyunlarıyla Başladı
- UİD-DER Kadın Komitesi: Kadına Yönelik Şiddetin Kaynağı Kapitalizmdir!
- Savaş Emekçiler İçin Yıkım Demektir! Savaşa Hayır!
- Şimdi Birlik ve Mücadele Zamanı!
- UİD-DER Kadın Komitesi: 1 Mayıs’ta Birlik, Dayanışma ve Coşkumuzla UİD-DER Kortejinde Buluşalım!
- Birlik ve Dayanışma İçinde 1 Mayıs’a!
- İşçi Sınıfının Tek Güvencesi Örgütlü Gücüdür!
- UİD-DER Kadın Komitesi: Emeğin Mücadelesi Emekçi Kadınlarla Büyüyor!
- Asgari Ücret Dört Kişilik Ailenin İhtiyaçlarına Göre Hesaplansın!
- Geleceğini Arayan Gençlik: Yarınlar İçin Mücadele Edelim!
- Sömürüye, Baskı ve Zorbalığa Karşı Gücümüzü Birleştirelim!
- Engeller Bizi Durduramaz, Rüzgârlar Savuramaz!
- UİD-DER Kortejinde 72’lik Bir Karslı: Memê!
- Kardeşim Muhsin!
- Sömürüsüz Bir Dünya İçin Mücadele Azmimizi Biledik!
- Hesap Günlerinin Gelmesi İçin…
- Gelenekten Geleceğe 1 Mayıs’taydık
- Emekçi Kadınlar, Kadın Düşmanlarına 14 Mayıs’ta HAYIR Diyecek!
- Sınıfımızın Safında Umudumuzu Büyütüyoruz
- 14 Mayıs’ta Asrın Kötülüğünün Hesabını Birlikte Soralım!
- Gün Gelir ve Yıkılır Mutlak Sanılan Düzen!
- İyi ki Oradaydık!
- Emekçi Kadınlar 1 Mayıs Coşkusunu Paylaşıyor
- Biz Çocukların da Değişmesini İstediği Şeyler Var!
- Samandağ’dan Mektup Var: Sevgili UİD-DER Ailesi!
- Yine UİD-DER’le Geldim, Yine Umutla Döndüm!
- 1 Mayıs 2023 Zorbalar Kalmaz Gider
- Dünya İşçi Sınıfı Farklı Dillerde Aynı Şeyi Haykırdı: Sömürüye Son!
- UİD-DER 1 Mayıs Meydanından Seslendi: “Yağmacı Enkaz Düzenine Son!”
- 1 Mayıs 2023: Türkiye’nin Dört Bir Yanından “Artık Yeter” Sesleri Yükseldi!
- İstanbul’da 1 Mayıs: Emekçiler Değişim İradesini Ortaya Koydu
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...