Buradasınız
UİD-DER’li Gençler Olarak Birliğimizi ve Umudumuzu Büyütüyoruz
Mersin’den bir grup genç işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İstanbul’da derneğimizin bir gençlik etkinliği oldu. Bu etkinliğe bizim de katılma şansımız oldu. Etkinlikten bir gün önce İstanbul’a gittik ve abilerimiz, ablalarımız bizi evlerinde ağırladı. Aramızda ilk kez bu heyecanı yaşayan arkadaşlarımız da vardı. Aslında hepimiz yoldayken bile çok heyecanlıydık. Bizi çok güzel bir etkinliğin beklediğini biliyorduk. Kaldığımız evlerde de bize o kadar samimi davrandılar ki, o kadar sıcak davrandılar ki hiç yabancılık çekmedik. Bir kez daha ne kadar büyük bir aile olduğumuzu hissettik.
Etkinlik salonunun tıka basa dolu olması müthiş bir şeydi bizim için. Bunca gencin yoğun katılımı bizler için büyüleyiciydi. Etkinlikte şiirler okundu, şarkılar söylendi. Hepimizin ortak sorunlarından bahsedildi. Kimimizin sözlerle, şiirlerle anlatılan özgürlük vurgusu dikkatini çekerken kimimiz nasıl bir dünyada yaşadığımız gerçeğine kulak kabarttı. Bu kapitalist düzen gerçekten de özgürlüklerimizi elimizden alıyor. Bizleri karamsar bir dünyaya mahkûm ediyor. Kaygı dolu bir nesil yaratıyor. Etkinlik sonrası birçok genç arkadaşla sohbet ettik. Bizde de var olan gelecek kaygıları, iş bulamama, sınav kaygıları gibi birçok ortak sorunumuzu paylaştık. Çözüm yolunu tartıştık. Dünyada bunca sorun yaşanırken, hepimizin üzerinde kara bulutlar dolaşırken bizim özellikle gençler olarak sorunlarımızı konuşmamız, bir araya gelmemiz ve mücadele ederek çözüm aramamız çok önemli. Ve bunu UİD-DER sayesinde öğreniyoruz.
“Biz yeni bir dünya kuracağız” diyen şarkımızla yaşadığımız dünyanın kahredici bir durumda olduğunu, sürekli bir kısır döngüde yaşadığımızı anlıyoruz ve yepyeni bir dünya kurmanın gerekliliğini kavrıyoruz. “Yumruk” şarkımız bizim coşkumuzu hepten arttırdı ve bu düzene inmesi gereken yumruğun gerekliliğini hissettirdi. Okunan şiirler içimizde umudumuzu daha da büyüttü, pekiştirdi.
Etkinlik sonrasında sohbetlerimiz bizlerde ufuklar açtı, olumlu etkiler yarattı. Etkinlik için çok emek harcanmıştı elbette ve bu emeğin karşılığını hepimiz çok güzel bir şekilde aldık. UİD-DER bize hayatın tüm gerçekliğini gösteriyor ve nasıl mücadele edeceğimizi, bu sistemle nasıl savaşacağımızı öğretiyor. Bizler de oradaki genç arkadaşlarımız gibi kimimiz okuyan, kimimiz çalışan, kimimiz hem okuyup hem çalışan, aynı hikâyenin, aynı sınıfın insanlarıyız. Aynı kaygıları ve stresi yaşayan milyonlarca insan için tek moral ve çıkış yolunun mücadele olduğunu etkinliğin sonunda salondaki gençlerin coşkusundan anlayabiliyorduk. UİD-DER gençlerde mücadele ateşini harlıyor. Bizim için de bu etkinlik umutların yeniden yeşerdiği bir gün oldu. UİD-DER’in bir parçası olmak bizleri gururlandırıyor.
İşçi sınıfının bütün gençlerine çağrımızdır: sizler de birlik olmanın coşkusunu yaşamak, bir arada olmanın sevincini paylaşmak istiyorsanız bu zor koşulları ve bu düzeni yıkmak için hepiniz UİD-DER’e gelin. Umutlu olmanın coşkusunu işçi sınıfının gençleri olarak hep beraber yaşayalım. Biz birlik olduğumuz sürece, vazgeçmeyip inançla devam ettiğimiz sürece başarabiliriz.
- Zulme Karşı Çıkmanın Mutlaka Bir Yolu Vardır
- Bizi “Biz” Yapan Şarkılarımız…
- Nasırlı Ellerin Yumruğu Bugün!
- Kariyer Gelişim Masallarıyla Geleceği Çalınan Gençler
- Bir Şarkının İzinden: Bir Yere Gitmiyoruz!
- “Neyin Yoksa Ondan Sakın Vazgeçme Oğlum”
- Yarına Gidenler, Yarınlar İçin Mücadele Edenler
- “Yarın Ölmek Dün Ölmekten Daha Saçma”
- Okuyan Bir İşçi Soruyor
- Uyanmak İstiyoruz Güzel Bir Sabaha
- Koca Yusuf’tan Köroğlu’na, Onlardan Bize Kalan
- Mesleki Eğitim mi Kâr Hırsı mı?
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Fırtınalar Yaratan Kelebekler!
- Sömürü Çarklarında Kaybolan Genç Yaşamlar
- MESEM: “Genç Eller” Üretiyor, Patronlar Sömürüyor!
- Sorunlarımız Ortak, Peki Ya Mücadelemiz?
- “Aman Çocuğum Sağa Sola Bulaşma” mı?
- “Enflasyon Canavarı”nı Üzerimize Salan Kim?
- Bir İlmek de MESEM Çıraklarından
Son Eklenenler
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...