Buradasınız
UİD-DER’li Kadınlardan Film Etkinliği
UİD-DER’li bir grup kadın işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER Kadın Komitesi’nin “Emekçi Kadınlar Mücadeleye!” şiarıyla yürüttüğü çalışmalar devam ediyor. Sefaköy ve Esenyurt’taki UİD-DER’li kadınlar olarak sorunlarımızı konuşmak ve mücadele etmenin önemini bir kez daha vurgulamak için 15 Mayıs Pazar günü bir film etkinliği örgütledik. Sefaköy’de bir araya geldiğimiz işçi ve öğrenci kadınlarla Diren filmini izledik.
Film 1900’lü yıllarda İngiltere’deki işçi kadınların oy hakkını elde etmek için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. O yıllarda İngiltere’de kadınların siyasi olayları muhakeme edebilecek yeteneğe sahip olmadığı, ailesindeki erkekler tarafından yeterince temsil edildiği gibi söylemler toplumun büyük bir bölümü tarafından sahipleniliyordu. Kadınlar kendi çocukları üzerinde bile hiçbir hakka sahip değildi. Bu yaşananlar günümüzde “demokrasinin beşiği” denilen bir ülkede yaşandı. Hem işyerlerinde hem de yaşamda değersiz görülen kadınlar, hükümetin bütün baskı ve zorbalıklarına karşı kararlı bir mücadeleyle oy hakkını ve çocukları üzerinde haklar elde ettiler. Verilen bu mücadele toplumsal yaşamda ve işyerlerinde emekçi kadınların başını çektiği bir eşitlik savaşıydı.
Biz UİD-DER’li mücadeleci işçi kadınlar, emekçi kadınlar hem işyerlerinde, hem sokakta, hem de evlerinde daha çok çalışıp, daha çok eziliyorsa mücadelede de en önde olmalı diye düşünüyoruz. Yükselttiğimiz “Kadına Şiddete Hayır”, “Her İşyerine Kreş”, “Gece Vardiyası Yasaklansın”, “Doğum ve Emzirme İzinleri Uzatılsın!” talepleri bugün bütün emekçi kadınların isteğidir. Özellikle daha bir ayyuka çıkan kadın cinayetleri ve tecavüz olaylarının yaşandığı bu kirli dönemde, işçi kadınların mücadele etmek için birçok sebebi var. İşçi sınıfı kadınıyla erkeğiyle bugün sahip olduğu hakların hepsini mücadele vererek kazanmıştır. Geçmiş dönemlerde verilen kavgalardan ilham almalı ve bugünün işçi kadınları olarak, tacize, tecavüze, eşitsizliğe karşı UİD-DER Kadın Komitesi’nin çağrısına kulak verip, mücadeleyi büyütmeliyiz.
Ankara’da “Ateşkes” Filmini İzledik
1 Mayıs’ı Hiç Unutmayacağım
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...