UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

15-16 Haziran’ı Yaratanlar Bize Büyük Bir Miras Bıraktılar

Bostancı’dan bir grup işçi

Dostlar merhaba.

Size pazar günü katıldığımız UİD-DER etkinliğinden bahsetmek istiyoruz. Katıldığımız etkinlik, 1970 yılında Türkiye’de yaşanmış olan 15–16 Haziran genel işçi direnişini şiirlerle, görüntülerle, marşlar ve türkülerle anlatıyordu.

Hepimiz çalıştığımız işyerlerimizde, fabrikalarımızda ve yaşadığımız mahallelerde birçok sorun karşısında elimiz kolumuz bağlı kalıyoruz bir şeyler yapsak da gücümüz yeterli gelmiyor. Geçmişte kazanılan haklarımız birer birer elimizden alınıyor. Fakat etkinlikte, farkına vardığımız bir şey var: Eğer biz işçiler birlik olur ve örgütlü bir şekilde hareket edersek birçok sorunun üstesinden rahatça gelebiliriz. 15–16 Haziranda işçiler, sendikaları DİSK’i kapatacak yasaya karşı birlik olup, işçi sınıfına karşı yapılan bu saldırıyı geri püskürttüler. Günümüzde birbirine güvenmeyen işçilerin o zamandaki büyükleri birbirine güvenip birlik olarak neler yapılabileceğini bizlere gösterdiler.

15–16 Haziran’ı yaratanlar İstanbul’da iki gün hayatı durdurdular. Önlerine çıkan bütün engelleri aştılar. Bizlere yapmamız gerekenlere dair büyük bir miras bıraktılar. Bize düşen görev bu mirasa sahip çıkmak, onu yaşatmak ve gelecek nesillere taşıyarak o günleri tekrar yaratıp daha da fazlasını gerçekleştirmek için işçi arkadaşlarımızı mücadelemize katmak.

30 Haziran 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this