UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

1 Mayıs’ta Talebim: Vardiya Sistemi Yasaklansın!

Kartal’dan bir kadın metal işçisi

Otomotiv sektöründe çalışan bir kadın işçiyim. Benim gibi pek çok kadın arkadaşımla birlikte vardiyalı bir fabrikada çalışıyoruz. Vardiya sistemi uyku, beslenme ve günlük yaşam alışkanlıklarımızı alt üst ediyor. Vücudumuzun tüm dengesini bozuyor ve sağlık sorunlarını tetikliyor. Bu sorunlar kadın, erkek tüm işçi arkadaşlarımızda yaşanıyor. Ama vardiyalı çalışmak biz kadın işçileri daha fazla zorluyor. Çünkü kadın işçiler aynı zamanda çocuklarının bakımıyla ilgileniyorlar, ev işleri ve evin sorumluluğu onların üzerinde. Bütün bu ağır yüklerin üstüne bir de vardiya sistemi çok yıpratıcı oluyor.

Her gece vardiyasında, soyunma odalarında vardiya sisteminin üzerimizdeki olumsuz etkilerini konuşur olduk. Her birimiz diğerinden yorgun, bitkin gözüktüğümüz için diyaloglarımızı da bu belirliyor. Kimisi çocuğuna bakabilmek için mecburen gece vardiyasını tercih ettiğini belirtirken kimisi de gündüz vardiyalarının daha iyi olduğunu söylüyor. Çünkü akşam eve gittiğinde normal bir insan gibi ailesini görebiliyor, çocukları henüz uyanık olduğu için onlarla vakit geçirebiliyor.

Çocuklu kadınlar çoğu zaman vardiyalarına uykusuz, yorgun ve mutsuz bir şekilde geliyorlar. Gece çalışan kadınlar gündüz ev işlerini yapmak, çocuklarıyla ilgilenmek, ihtiyaçlarını gidermek ve onları okula göndermek zorunda oldukları için 2-3 saatlik uykuyla geliyorlar. Çocuklarına bakacak kimseleri olmadığı için mecburen gece vardiyalarını tercih ediyorlar. Sürekli gece çalışan kadın arkadaşlara “zor olmuyor mu?” diye sorduğumda “başka çarem yok” yanıtını alıyorum.

Özellikle vardiya geçişleri kadınların adaptasyonu için oldukça zorlayıcı oluyor. Bir vardiyaya tam uyum sağlamaya başlamışken vardiya değişimi geliyor. Bir kadın arkadaşım sağlık problemleri yaşadığı için doktora gitmişti. Ertesi gün durumunu sorduğumda doktorun yaşadığı sağlık sorunlarının nedeninin vardiyalı çalışmak olabileceğini söylediğini öğrendim. Vardiyalı çalışmak düzenli alınması gereken antibiyotik gibi ilaçların düzenini de bozduğu için tedavi sürecini de olumsuz etkiliyor.

İnsanın insan gibi beslenmesi, uyuması, dinlenmesi, çocukları ve ailesiyle vakit geçirebilmesi elbette belirli bir çalışma düzeninin olmasıyla mümkündür. Her türlü hakkımızı korumak ve yeni haklar elde edebilmemizin tek yolu mücadele etmektir. Sevgili işçi kardeşlerim, önümüz 1 Mayıs. Birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta alanlara çıkmak için çok nedenimiz var. Bu nedenlerden biri de vardiya sistemidir. Ben vardiya sisteminin yasaklanması talebiyle alandaki yerimi alacağım. Bu ve diğer tüm taleplerimiz için, elimizden alınmaya çalışılan diğer haklarımız için 1 Mayıs’ta alanlarda buluşalım.

Vardiya Sistemi Yasaklansın!

Yaşasın 1 Mayıs!

25 Nisan 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this