UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dert Bizde Derman da Bizde

Gebze’den bir kadın metal işçisi

Fabrikada yaşam koşullarından şikâyet etmeyen işçi hiç yoktur. Hepimiz geçim derdinden yakınıyoruz. Yakınmamız, sorunları konuşmamız güzel de neden bu kadar yoksulluk içindeyiz, bu sefaletten kurtulmak için ne yapmamız gerekiyor, buna dair pek az kişiden ses çıkıyor.

Fabrikalarda her gün sabahın köründen akşamın zifiri karanlığına kadar harıl harıl çalışıyor ve yıpranıyoruz. Bizim yoksulluğumuz, patronlar sınıfının, kendi ellerimizle yarattığımız zenginliklere el koymasından kaynaklanıyor. Ama patronlar sınıfı bize en ufak bir insani hakkımızı bile çok görüyorlar. Biz işçiler milyonlarca hatta dünyada milyarlarca kişiyiz ama bir avuç asalak olan patronları alt edemiyoruz. Neden peki?

Geçenlerde işyerinde birkaç evli arkadaşım çocuklarının masrafından, ev geçiminden ve arttırılan vergilerden bahsediyorlardı. Hepsi birer alev topu misali patlayıp tutuşmaya hazır gibiydiler. Öfkeli sözler birbirini takip ediyordu: “Bu nasıl düzen yahu? Karnımızı doyurmamıza izin vermeyecekler, yakında, aç çalıştırmaya da başlarlar bizi!” “Ohooo vergilere baksana sanki işçinin belini doğrultmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Motorlu taşıtlar vergisi, benzine zam, yol parasına zam ne bu çile, canına yandığımın dünyası! Fakirsen arabaya binme diyorlar ama belediye otobüslerinde ulaşım ücretleri de az değil ki kardeşim. Geçen kızımı İstanbul’a hastaneye götürdüm. Gebze-Harem minibüsüne bindim Kartal’a kişi başı 4 lira 25 kuruştan gidiş-geliş 17 lira verdim. Geçen hafta 3,25’ti yol parası, ben hesap edemiyorum yüzde kaç artmış. Bu rezillikler ne zaman son bulur Allah bilir!” Bunun gibi bir sürü şeyler söyleyerek sitemlerini dile getirdiler.

Durum belli, herkes sorunların ne olduğunu yaşayarak biliyor. Fakat çözüme dair bir fikri olmayan işçiler kendi gerçekleriyle yüzleşmekten korkuyorlar. Oysa yakınmak yapılan zamlara çözüm değil. Dert bizde ama derman da bizde. Zamları geri çekmenin bir sürü yolları var. Hatırlayacak olursak Brezilya’da da ulaşıma çok yüksek meblağda zam yapılmıştı ve halk tepki gösterdiği için, sokağa döküldüğü için ulaşıma yapılan zamlar derhal geri çekilmişti. Biz işçilere yönelik saldırı ve hak gaspları sihirli bir değneğin dokunmasıyla değil, işçilerin hep beraber gür bir ses çıkarmasıyla son bulabilir.

18 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this