UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Tuzla Tersanelerinde Akıl Almayacak Bir Kaza Daha

Pendik’ten bir tersane işçisi

Tuzla tersanelerinde akıl almayacak bir kaza daha meydana geldi. Tersaneler bölgesinde bulunan GİSAN Tersanesinde meydana gelen kazada 3 işçi öldü, 13 işçi yaralandı.

Bu kazayla görünen o ki tersanelerde hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. Aslında meydana gelen kazaya kaza denemez. Resmen tersanenin sorumsuzluğu ve göz göre göre işçilerin ölmelerine neden olan bir cinayettir.

Kaza, gemide bulunan can filikasının güvenilirlik testi yapılırken meydana geldi. Filikaya ağırlık testi yapılırken kum torbası konması yerine işçiler kobay olarak kullanıldı. İşçiler filikaya bindikten sonra denize indirilirken halat koptu. Ve daha sonra filika geminin küpeştesine çarparak denize düştü ve ters döndü. Filika denize düştükten sonra hacıyatmaz gibi tekrar doğrulması gerekiyordu ama doğrulmadı. 3 işçi filikanın içinde boğularak can verdi. Filikaya zaten gemide olağanüstü bir durumda insanların canını kurtarmak için binmesi gerekiyor. Ama ilk test aşamalarında kesinlikle kum torbası kullanılması ve uzaktan kumandayla kontrol edilmesi gerekiyor. Filikayı temin eden şirketten ise “ağırlık bulamadıkları için işçileri kullanmışlar” diye pervasızca bir açıklama yapılıyor. Ölen 3 işçinin arasında bir de mühendis bulunuyor.

Her kazada işçileri suçlayan patronların bu seferki bahaneleri ne olacak? Bir de mühendisin ölmesi tersanelerin durumunu çok vahim bir şekilde ortaya koymaktadır. Artık tersanelerde radikal bir değişiklik yapılması gerektiği alenen görülmektedir. Bu kazayla görünen o ki tersanelerde hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. Aslında meydana gelen kazaya kaza denemez. Resmen tersanenin sorumsuzluğu ve göz göre göre işçilerin ölmelerine neden olan bir cinayettir. Hatta filikaya binmek istemeyen işçilerin bazıları bu yüzden işten atılmakla tehdit edilmişler. Tersanelerde iş güvenliği göstermelik olarak alınsa da, aslında işçilerin gerçekten ölmesini ya da yaralanmasını engelleyecek şekilde alınmamaktadır. Meydana gelen kazada işçilerin ne suçu var ki? Her kazadan sonra suçlu işçilerdir diyen patronlardan bu sefer hiçbir açıklama yapılmamıştır.

Ölümlere dur demenin yolu ancak ve ancak işçilerin örgütlenip masaya yumruklarını vurmasıdır. Artık işçilerin böyle boş yere ölmesini istemiyoruz. Bunun için de tek yol tersane işçilerinin bir araya gelmesidir.

24 Ağustos 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this