UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Zonguldak’ta Göçük Altında Kalan 2 Maden İşçisi Hayatını Kaybetti

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde bir maden ocağında meydana gelen göçükte mahsur kalan 2 işçinin cansız bedenine ulaşıldı. 30 Mayısta saat 20.30 sıralarında meydana gelen göçükte mahsur kalan işçilere ulaşmak için gerçekleştirilen kurtarma çalışmalarında 31 saat sonra işçilere ulaşıldı.

Göçük maden girişinin yaklaşık 600 metre ilerisinde meydana geldi. Madencilerin nerede olduklarını gösteren çipli baret taktıkları, ancak göçük nedeniyle sinyal alınamadığı ifade ediliyor. Kurtarma çalışmalarına 11 kişilik TTK ve AFAD ekiplerinin yanı sıra çevredeki maden ocaklarında çalışan işçiler de katıldı.

Hayatını kaybeden işçilerden 34 yaşındaki Tayfun Keskin’in 2 çocuk babası, 32 yaşındaki Volkan Köroğlu’nun da 3 çocuk babası olduğu öğrenildi. Madencilerin göçükten sağ salim kurtarılmalarını umutla bekleyen aileler büyük bir üzüntü yaşadı.

Göçük, gaz sıkışması, patlama gibi olayların önemli bir bölümü rödovans yoluyla özel şirketler tarafından işletilen maden ocaklarında meydana geliyor. Denetimlerin gerektiği gibi yapılmaması sonucu iş cinayetleri sıklıkla meydana geliyor. Türkiye tarihinin en büyük işçi katliamı olan Soma faciasının gerçekleştiği maden ocağı da aynı şekilde işletiliyordu.

Çıkarılan kömürü arttırmak için maden ocakları devlet tarafından özel şirketlere kiralanıyor, ancak denetimler gerekli şekilde yapılmıyor. Bu maden ocaklarında maden işçileri, iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı koşullarda düşük ücrete uzun iş saatleri boyunca çalışmak zorunda bırakılıyorlar. Sonuçta sermaye büyüyor, işçiler ölüyor!

1 Haziran 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this