Buradasınız
8 Mart Mitinginde “Hayır” Sesleri Yükseldi!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
8 Mart Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle 5 Mart Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir miting düzenlendi. 8 Mart Kadın Platformu tarafından organize edilen mitinge; “Yaşam Hakkımız, Özgürlüğümüz, Emeğimiz, Bedenimiz İçin Hayır” şiarıyla çağrı yapıldı.
Bakırköy Dikilitaş’ta toplanan emekçi kadınlar ve öğrenciler, renkli ve coşkulu kortejlerle Özgürlük Meydanı’na doğru yürüdüler. UİD-DER Kadın Komitesi’nin de katıldığı miting, Nisan ayında yapılacak referandumla dayatılmak istenen tek adam rejimine kadınların öfkesinin ve cevabının ifadesi oldu. Kadına yönelik baskıların daha da arttığı, tecavüz ve taciz haberlerinin gündemden düşmediği, çok sayıda kadın hakları örgütünün kapatıldığı OHAL döneminde gerçekleşen 8 Mart mitinginde, güçlü bir şekilde tek adam rejimine karşı “Hayır” sesi yükseltildi.
Program, daha iyi bir yaşam ve eşit haklar için mücadele yolunda hayatını kaybeden kadınlar için saygı duruşuyla başladı. Konuşmacılardan sonra, tutuklu kadın vekillerden gelen mektuplar okundu. Daha sonra hem Türkçe hem Kürtçe olarak ortak açıklama okundu. Açıklamada, erkek egemen zihniyete karşı kadınların hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmediği ve mücadeleyle kazanılan hakların zorla alınmasına izin verilmeyeceği belirtildi. OHAL’le birlikte ilk önce kadınlara saldırıldığının ifade edildiği açıklamada, atanan kayyumlarla kadın işçilerin işten çıkarıldığı, kadın derneklerinin ve örgütlerinin kapatıldığı, Mecliste kadınların eşit temsiliyet hakkına saldırıldığı vurgulandı. Açıklamada şöyle dendi: “Toplumun yarısını oluşturan kadınlara sorulmadan, savaş çığırtkanlığı yaparak vatan için ölecek evlatlar yetiştirmemiz istendi. Biz kadınlar olarak barış sesini çoğaltıyoruz. Başka bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz ve HAYIR’larımızla bu dünyayı büyütmeye çağırıyoruz.” Ezilen, hor görülen bütün kadınlara örgütlenme ve baskılara hayır deme çağrısında bulunuldu.
“Emekçi Kadınlar Tek Adam Rejimine Hayır Diyor” pankartıyla yürüyen UİD-DER Kadın Komitesi, disiplini ve haykırdığı taleplerle dikkat çekti. Yürüyüş boyunca, “Kadına Şiddetin Meşrulaştırılmasına, Savaş Kışkırtıcılığına, Demokratik Hakların Gaspına Hayır”, “Emekçi Kadınlar Mücadelede Önde”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganlarını atan UİD-DER’li kadın işçilere, çevreden alkışlarla destek verildi. UİD-DER Müzik Grubunun uyarladığı “Hayır” şarkıları ve “Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne” şarkısı kadınları coşturdu. UİD-DER’li kadınlar alandan sloganlarla, alkışlarla, şarkılarla ayrıldılar ve onlara çok sayıda kadın eşlik etti.
Her Yerde Tek Adama Hayır!
- “Kendimiz İçin Yürüdük…”
- Direnç Çiçekleri İşçi Sınıfının Bağrında Filizlenir
- Anne Karnında Başlayan Eşitsizlik
- Clara Zetkin ve Ölümsüz Mirası
- Değişen Dünyam ve Dünyayı Değiştirme İsteğim
- Acımız Öfkeye, Öfkemiz Mücadeleye Dönüşsün!
- Emekçi Kadın Mücadeleyle Güzelleşir
- Emekçi Kadınlar Haydi 1 Mayıs’a!
- Yaşıyoruz Sanıyoruz
- Her İşyerine, Her Mahalleye Kreş İstiyoruz!
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- Dünden Bugüne Barış ve Adalet Özlemimiz İçin
- Mücadelenin Adıdır Kadın
- Ekmeğe Zam Yapılırsa
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- Mücadelemizin Sembolü 8 Mart
- Emekçi Kadınlarız, 8 Mart Ruhuyla Birleşiyoruz!
- Bir Ana ile Tanışmak…
- Emekçi Kadınlar Savaşı Durdurmak İstiyor Ama Nasıl!
- Boyun Eğmek mi Birlikte Karşı Durmak mı?
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...