Buradasınız
Aydınlı Temsilciliğimizde “Güz Sancısı” Filmini Seyrettik
Aydınlı’dan bir metal işçisi
27 Eylül Pazar günü UİD-DER Aydınlı temsilciliğinde Güz Sancısı adlı filmi izledik. Film, 6-7 Eylül 1955’de gayrimüslimlere ve özellikle de Rumlara karşı yapılan saldırıları ve yağmaları konu alıyordu. Bizler de, film gösteriminin yanı sıra, konuyla ilgili olarak derneğimizde bir resim sergisi oluşturduk ve derneğe gelen işçi arkadaşlarımıza bu sergimizi gezdirerek, konu üzerine sohbet etme olanağı bulduk.
Film sayesinde 6-7 Eylül olaylarını öğrenmiş olduk. Uydurma bir bomba haberi ile insanların nasıl galeyana getirildiğini ve Rumlara karşı örgütlendiğini bir kez daha görmüş olduk. Film bu tür olayların nasıl da devlet ve burjuvazi eliyle tezgâhlandığını ve her şeyin aslında planlı bir şekilde yapıldığını tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor. Tarihe baktığımızda bu olaydan sonra birçok zenginin ortaya çıktığını görüyoruz. Rumların mallarına el konularak oluşturulmuş biz zenginlik bu. Belki de bugünkü patronların birçoğu o yağmalar sonucunda bu hale gelmişlerdir. Orada Rumların evlerinin işaretlenmesi, insanların birbirine kırdırılması aslında bugün bize birçok olayın da aynı şekilde yapıldığını gösteriyor. Maraş’ta ve Çorum’da da benzer tablolar yaşanmıştı. Yine geçmişte Ermenilere karşı yapılan kırımlar da aynı tabloyu gözler önüne seriyor. Yani aynı film tekrar tekrar oynanıyor, senaristler değişmiyor, senaryolar değişmiyor, sadece figüranlar ve oyuncular değişiyor.
İşçi sınıfı örgütlenip bir araya gelmediği müddetçe de aynı filmler farklı zamanlarda oynanmaya devam edecektir. Bizler ne zamanki örgütlenip bir güç olarak burjuvazinin karşısına çıkarsak, o zaman asıl senaristler ve yönetmenler bizler olacağız, yaşanacak bir dünyanın nasıl olacağını yazacak ve dünyayı istediğimiz şekilde yöneteceğiz.
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...