Buradasınız
Batsın Bu Dünya, Kurulsun Yeni Bir Dünya, Yaşasın 1 Mayıs!
İzmir’den bir İşçi Dayanışması okuru
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçen yıl Eylül ayında genç bir işçiyle tanışmıştık. Adı Sami. Sami 29 yaşında, bir metal fabrikasında çalıştığını söylemişti. Fabrikada Türk Metal Sendikasının olduğunu belirttikten sonra şunları söylemişti: “Ben ilk kez sendikalı olarak bu fabrikada çalıştım. Sendikalar hakkında hiçbir bilgim yoktu. Ama sendikalar işçilerin haklarını korur diye düşünürdüm. Ama bu sendika işçilerin değil, patronun çıkarlarını koruyor. Böyle işçi sendikası mı olur?” Bir süre sohbet ettikten sonra telefon numaralarımızı vermiştik birbirimize. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği yani UİD-DER’in, işçilerin sınıf temelinde örgütlenmesi için kurulduğunu etraflıca anlatmaya çalışmıştım. İşçi Dayanışması gazetemizi vermiştim. Sami tüm genç işçiler gibi sosyal medyayı takip eden bir işçi. Özellikle sendikaları takip ettiğini anlatmıştı. Artık UİD-DER web sitemizi de düzenli takip etmesini söylemiştim. Whatsapp durum paylaşımlarımı takip edenlerden biri olmuştu Sami.
Geçen gün Whatsapp durumumda 1 Mayıs paylaşımı yapmıştım. Sami “bildiğin düzgün bir iş var mıdır abi” diye sormuştu. “Çalıştığın işten çıktın mı, çıkarıldın mı?” diye yazmıştım. “Evet, abi 4 ay oldu. Kendim çıktım” diye yazmıştı. “İşsizlik çok maalesef, neden çıktın?” diye sormuştum. “Abi iş var. Ama işçi değil, köle istiyorlar. ‘5-6 bin lira verelim. 4 işçinin işini yap’ diyorlar”. “Sen tam olarak ne iş yapıyordun?” diye yazmıştım. “Cms janttaydım. Kaliteye bakıyordum. Kesit alma, xray, ısıl işlem, gaz altı kaynak biliyorum” diye yazmıştı. O günden beridir tanıdık, bildik işçi arkadaşlara metal sektöründe Sami için iş olursa haber vermelerini istedim.
Dün “merhaba Sami 1 Mayıs için senin mesajın ve talebin nedir?” diye yazdım. Sami “daha güzel, daha adil, sevgi dolu bir dünya için; barış için, insanlık için, kardeşlik için; BATSIN BU DÜNYA, KURULSUN YENİ BİR DÜNYA, YAŞASIN 1 MAYIS” diye yazdı. Sami’nin sermaye sınıfına karşı olan öfkesi ve 1 Mayıs mesajı tüm sınıf kardeşlerimize ulaşsın. Ulaşsın ki 1 Mayıs meydanlarında sesimize ses, gücümüze güç katalım.
Sermaye ve sermayenin koruyucusu devletlerin, 1 Mayıs’ı karalamak ve örgütsüz işçilere öcü gibi göstermek için 136 yıldır başvurmadıkları dümen kalmadı. Ama güneş balçıkla sıvanmaz misali işçiler 1 Mayısların dayanışma, birlik ve mücadele anlamına geldiğini dile getiriyorlar. Sömürücü düzenin efendilerinin asıl korkusu ise işçi sınıfının dünyanın dört bucağında örgütlü olarak karşılarına dikilmesidir. 136 yıldır ne yapsalar 1 Mayıs meşalesini söndüremediler. Ve asla söndüremeyecekler. 1 Mayıslar sömürüsüz, sınıfsız, sınırsız ve eşit bir dünya kurulana dek, kızıl bir bayrak olarak işçi sınıfının elinde kuşaktan kuşağa taşınmaya devam edecek.
İyi ki Varsın 1 Mayıs
- Okyanusun Ötesinden 1 Mayıs
- Aynı Duygularda Ortaklaştığımız UİD-DER’li Emekçi Kadınlara Selam!
- Benim Yerim UİD-DER
- Toronto 1 Mayıs’ında Yüreğimiz UİD-DER’le Birlikteydi
- Güçlüyüz, Çünkü Birlikteyiz
- Bütün Dillerde Yankılanan Slogan
- UİD-DER Yüreklere Umut Ekiyor!
- O Gün Esen Rüzgâr Bile Farklıydı
- 1 Mayıs 2022: Hayatımın En Güzel Günlerinden Biri!
- Ne Kadar Özlemişim Kol Kola Halaya Durmayı, Ağız Dolusu Slogan Atmayı
- Yüreği Özgürlük İçin Çarpan Tüm Sınıf Kardeşlerimize Bin Selam
- Biz Beraberken Güçlüyüz!
- Yine Umudumuz Tazelendi Hep Birlikte!
- Biz de Oradaydık!
- En Güzel 1 Mayıs’ımdı
- Çoluk Çocuk Genç Yaşlı, İşte 1 Mayıs!
- Gökyüzü İlk Kez Bizimdi Bugün
- Dublin’de 1 Mayıs
- Mersin’den Maltepe’ye 1 Mayıs Coşkusunu Yaşadık
- Kocaeli’den Emekçi Kadınlar: 1 Mayıs’ta Kalabalığın Değil Birliğin İçindeydik
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.