Buradasınız
“Biz Olmasak, Onlar Acından Ölür!”
Tuzla’dan bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
1 Mayıs miting alanındayız. Fabrikalardan kortejler de alana girmiş durumda. Hemen yakınımızda iki metal işçisi, arkadaşına heyecanla bir şeyler anlatan kadını dinliyorlar. “İşçiler olarak biz olup bitenleri çok anlamıyoruz. Bak emeklilik yasası geçtiğinde de böyle olmuştu. Ben babama bir türlü anlatamadım. ‘İktidardaki düzenbazlar çok ciddi. Bu hakkı elimizden alacaklar. Bizim karşı çıkmamız lazım’ dedim. Babam ‘olmaz öyle şey, yapamazlar. Yakında seçim olur, o seçimde kaldırırlar. Korkma sen!’ demişti. Bak ne oldu? Böyle giderse ölünceye kadar asgari ücrete talim çalışacağız. Bak şimdi kıdem tazminatlarımıza da göz diktiler. Bunu da kaptırmayalım” diyordu. İşçilerden biri “sence bu yasayı geçirirler mi abla, bu sendikalar bir şey yapmaz mı?” diye soruyor, soruyu soranın yanındaki arkadaş da “onlar geçirmeden biz kıdem tazminatlarımızı alırız o zaman” diyerek sorunu kendince çözüyordu.
Sohbetteki iki işçi arkadaşın tutumu, aslında binlerce işçi kardeşimizin beklentisini ve düşüncesini yansıtıyordu. Onlar da diğerleri gibi “birileri bunu durdursun” istiyordu. Kimileri sanki bankadan parasını çeker gibi ‘kıdem tazminatımı onlar fona geçirmeden alırım’ diye çözüm üretiyor. Ama ne yazık ki kazın ayağı öyle değil. O daha ne olduğunu bile anlamadan birikmiş kıdemi çoktan fonun yolunu tutmuş olacak. Bir tarafta sendikalı işçi kardeşlerimizin bir kısmı kıdem tazminatına yönelik saldırının ciddiyetini kavrayamazken, diğer tarafta hükümetin işçi kolu gibi çalışan Türk-İş gibi konfederasyonların başındakiler göstermelik “Kıdemime Dokunma” sloganları attırıyorlar. Daha mücadeleci ve kararlı bir tutum almak yerine attıkları sloganlarda bile işçileri edilgen, pasif, hükümetten, patronlardan medet umar hale getiriyorlar.
Oysaki başta sendikalı işçi kardeşlerimiz, kıdem tazminatını patronlara peşkeş çekecek olan bu fon uygulamasına karşı daha örgütlü, daha aktif ve güçlü bir tutum almak zorundalar. Sendikalar fabrikalarda işçilerini örgütleyip oralardan alanlara taşımıyorsa mücadele etmiyor demektir. Hele patronların çıkarlarını korumak ve onları kriz döneminde rahatlatmak amacıyla ona kıyak üstüne kıyak çekip bunun faturasını da işçilere kesen AKP hükümetinden insaf ummak, işçilerin çıkarlarını koruyacaklarını beklemek işçi kardeşlerimizin yapacağı en büyük yanlış olur. Bugün AKP’ye oy vermiş işçi kardeşlerimiz bile biliyor ki televizyonların, gazetelerin büyük çoğunluğu hükümetin ağzının içine bakıyor. O yüzden zehri bile verirken şerbet kâsesinde veriyorlar. Bugün kıdem tazminatının fona devri ile ilgili yazılan gazete yazılarında, televizyon haberlerinde, programlara çıkardıkları sendikacı ve avukat müsveddeleri de hep aynı yalanı allayıp pullamakla meşguller. Başka bilgi alabileceği güvenilir kapısı olmayan işçi de “canım koskoca avukat, yazar, hoca, profesör yalan mı söylüyor!” diye düşünüyor. Sendikalı işçi sayısı giderek azaldığı için de örgütlü mücadele olanakları da azalan işçiler, kıdem tazminatı gibi önemli bir hakkı elinden alınmaya çalışılırken nasıl mücadele edeceğini bilmiyor.
Kimi sendikalarda ise subaşlarını tutmuş hükümetin memuru haline gelmiş sendikacılar var. Onların bir kısmı “kıdemi 30 günden hesaplasınlar, karşı çıkmayalım” diyor. Bir kısmı göstermelik pasif sloganlarla işçilerin öfkesini pörsütmeye, onların gazını almaya çalışıyor. İşçi kime güvenip, kime inanacağını bilemiyor. Bu da onu beklemeci davranmaya itiyor. Başkalarından medet umuyor. Eylem yapmadan, mücadele etmeden, zarar görmeden bu süreç geçsin gitsin istiyor. Onun için birileri iyi şeyler yapsın diye pasif bir şekilde bekliyor. Bu durum değişmelidir. İşçi kardeşlerimizin büyük bir kısmı “kıdem tazminatı fonu”nun aslında hükümetin patronlara bir kıyağı olduğunu fark etmeye başlamıştır. Başta kıdem tazminatı olmak üzere bundan sonra arkası da gelecek olan saldırılara karşı gücünü fark etmesinin yolu daha fazla örgütlenmesinden geçiyor. İşçi sınıfı tabandan örgütlü bir şekilde sendikalara basınç bindirmezse hükümet bir şekilde sendikalarla kıdem tazminatının pazarlığını yapacak. İşçi sınıfının ancak eylemlikleri ile sendikalara ve hükümete bindireceği basınçla kıdem tazminatımızın gasp edilmesini önleyebilir.
Nasreddin Hoca’ya sormuşlar: “Hocam çiftçi mi büyük, padişah mı?” Hoca cevap vermiş “çiftçi büyük elbette demiş ve eklemiş; çünkü çiftçi buğday yetiştirip vermezse padişah acından ölür.” Fabrikalarda alın teri döken, her alanda hayatın çarklarını döndüren işçileriz. Biz olmasak bu bir avuç asalak ve onların şakşakçıları “acından ölürler.” İşçinin gücü şalteri elinde tutuşundan gelir. Sınıfımızın mücadele tarihinde pek çok ders vardır. İşçi sınıfı örgütlü olduğunda bu gücü kullanmasını ve saldırıları geri püskürtmesini bilmiştir.
Kıdem tazminatımızı gasp ettirmeyelim!
- Metal İşçileri: “İşçinin Hakkı İşçiye!”
- Kıdem Tazminatı Hakkımız Egemenlerin Ağzını Sulandırıyor
- “Olmaz Öyle Şey”
- Sendika Biziz!
- Engel Olduk, Yine Olabiliriz!
- Su Uyur Düşman Uyumaz
- Kötü Gün Dostu Kıdem
- Patronların Oyununa Kanmamak İçin UİD-DER’e
- Kıdem Tazminatı Bize Mirastır
- Sağlıklı ve Güvenli Çalışma İçin Kıdem Tazminatına Sahip Çık
- Kıdemden Elinizi Çekin!
- Kıdem Tazminatı Sınıfımızın Bize Mirasıdır
- Kıdem Tazminatımızın Patronların Cebine Girmesine İzin Vermeyeceğiz!
- Gebze Sendikalar Birliği: Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyeceğiz!
- Kıdem Tazminatı Maliyet Değil Haktır!
- İçimiz Isınır mı?
- Dün Ayağa Kalkmışlardı, Peki Ya Bugün?
- Kıdem Tazminatını Gasp Ettirmeyelim
- Burjuva Medyanın Dezenformasyonlarına Kanmayalım!
- Kıdem Tazminatı: Yalanlar ve Gerçekler!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...