Buradasınız
Brillant’ta Şalterler İnince
Brillant’tan bir işçi
İçine girilen krizden Brillant işçileri de nasibini alıyor. Ücretlerin 3 ayda bir verilmesi ya da zorunlu yaptırılan fazla mesailerin ücretlerinin 4 ayda bir verilmesi işçilerin sabrını zorluyor. Geçtiğimiz günlerde Kasım ayının ücretleri verildiğinde, fazla mesai ücretlerinin de bir hafta sonra verileceği söylenmişti. Buna tepki gösteren işçiler, “ücretlerimizi ve fazla mesailerimizi ya birlikte alırız ya da almayız” diyerek tepkilerini akşam 19:30’a kadar sürdürdüler. Fakat buna rağmen fazla mesai ücretleri verilmedi. Tabii ki bir hafta sonra da verilmedi.
Bunun üzerine fabrikanın boyahane bölümünün iki vardiyası da işe gelmeme kararı aldı. Daha sonra üretim bölümü bir saat üretimi durdurdu. İlk destek paketleme bölümünden geldi. Tepki diğer bölümlere de sıçradı ve bütün bölümler birbiri ardına işi durdurdu. Üretim bölümlerinden nakış bölümü de “fazla mesai ücretleri yoksa iş de yok” diyerek bir saat iş durdurdu. Ücretlerin akşam verileceğinin söylenmesi üzerine üretim yeniden başladı. Ancak akşam da değişen bir şey olmadı. Bunun üzerine işçiler şu kararı aldılar: Sabah geldiğimizde vardiya teslim alınmayacak! Sabah vardiya teslim alınmadı ve bunun üzerine fazla mesailer ödendi. Nakış bölümünden üç arkadaşın işine ise son verildi.
Bizler Kasım ayının ücretlerini almıştık. Aralık ayının ücreti hâlâ verilmemişti. Aynı patrona ait diğer fabrikada çalışan dokuma işçileri, ellerinde ödeyemedikleri elektrik, su ve doğal gaz faturalarıyla patronu protesto ederek dokuma makinelerinin şalterlerini indirerek üretimi durdurdular. Dokuma fabrikasındaki iş bırakma eyleminin ardından, fabrikanın girişine, Aralık ayının ücretlerinin 22-23 Şubatta verileceğini bildiren bir yazı asıldı.
Şu bir gerçek ki, Brillant işçileri ne zaman şalterleri indirdi işte o zaman gücünü anladı. Daha düne kadar bu işyerinde birlik yok diyenler şalterleri hep birlikte indirdiler. Brillant işçileri şunu görmeli artık: Ya sabahtan akşama kadar bizleri sömüren patronun dediklerine inanacağız ya da birlik olunduğunda neleri başaracağımızı göreceğiz. Birlik olmaktan ve mücadele etmekten başka bir seçeneğimiz yok!
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Söğütlüçeşme’de Film Gösterimi
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...