Buradasınız
Çöp Kamyonu Şoförleri Neler Yaşıyor?
Başakşehir’den bir taşeron temizlik işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Ben, Başakşehir Belediyesi’nin temizlik işlerini yapan Akmercan Şirketler Grubu’nun Başakşehir’deki şantiyesinde çalışan çöp kamyonu şoförlerinden bir tanesiyim. Biz çalışanlar olarak buraya şantiye değil, “işkence kampı” diyoruz. Çünkü biz işçiler gece saat 4’te kalkıyoruz ve 4 buçukta işe gidiyoruz. O karanlıkta şantiyenin müdürü bizlerle toplantı yapıyor. Toplantıda ağza alınmayacak küfürler ederek, bizlere hakaretler yağdırıyor. Hakareti kendisine görev edinmiş bu patron yamağı, bizlerin üstünde korku yaratarak otorite kurmaya çalışıyor. Sabahları bizi bir tek falakaya yatırmadığı kalıyor.
Gelelim asıl konuya. Gece 4’te kalkan 30 şoför, akşam saat 6’da evinde oluyor. Her birimiz günde yaklaşık 12-13 saat kamyon kullanıyoruz. Nasıl mı çalışıyoruz? Tabii ki direksiyon başında uyuyarak... Evet, uyuyarak çöp kamyonu kullanıyoruz. Mesela bir çöp konteynırının kamyona boşaltılması 4-5 dakika sürüyor, bu kısa sürede uyuyakalıyoruz. Daha sonra kamyonun arkasındaki arkadaşımız hemen uyandırıyor. “Devam” komutu gelince uyanıp gaza basıyoruz. Bir sonraki konteynırda tekrar uyuyoruz, arkadan ikaz düğmesine basılıyor ve tekrar devam ediyoruz. İşte bu şekilde çalışıyoruz. Yani anlayacağınız Azrail sokaklarda dolaşıyor. Sokaklar çoluk çocukla dolu. Yarın bir gün bizim kullandığımız kamyonlar bir faciaya neden olabilir. Yaralananlar, hatta ölenler olabilir. Peki, bunun sorumlusu kim olacak? Tabii ki sorumlu biz ilan edileceğiz ve son zamanlarda meşhur “fireni patlayan kamyon” haberlerinde yer alacağız.
Bir çöp kamyonuna 400-500 konteynırlık bölgeler veriliyor. Yani bir mahallenin çöpünü sadece bir kamyon topluyor. Ve şoförlere verilen bölgelerin çöpü bitmeden paydos edemeyeceğimiz söyleniyor. Bu şoför artık 13 saat çalışmamak için ve evine daha erken gidebilmek için sokaklarda fırtına gibi gidiyor. Olmuş ve olacak olan kazaların sorumlusu tamamıyla bizleri bu kadar uzun saatler boyunca ve ağır koşullarda çalıştıran Akmercan şirketidir. Patronların gözlerini kâr hırsı bürüdüğü için insan hayatını hiçe sayıyorlar.
Form Mukavva Fabrikasında Direniş
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...