Buradasınız
Doyacaksa Karnımız Beraber Doysun, Aç Kalacaksak da Beraber Olsun
İkitelli’den bir tekstil işçisi
16 Ağustos Pazar günü UİD-DER’in düzenlediği deniz organizasyonunda birlikteydik. Denize Halkalı Kâğıt’ta çalışan ve 1 ayı geçkin süredir grevde olan ağabeylerimiz, arkadaşlarımız da katıldılar. Beraber Silivri’ye gittik. Kahvaltının ardından denize girdik. Öğleden sonra UİD-DER’deki ağabeylerim ve arkadaşlarımla Halkalı Kâğıt işçileriyle beraber oturduk. Bir yandan çay içtik, bir yandan sohbet ettik. Deniz bir tarafa, günün en güzel yönü grevci ağabeylerimle konuşmaktı. Onlara aklıma takılan bütün soruları sordum. Grev nedir? Neden yapılır? Hayatımda grev nedir görmedim bugüne kadar. Onlar bir ayı geçti grevdeler. Anlatılanlardan çıkardığım sonuç açık. Sendika denilen şey çok önemli işçiler açısından. Benim çalıştığım işyerinde ne yazık ki sendikamız ve işçi arkadaşlarımızla örgütlülüğümüz yok.
Bu dünyada hakkını arayan suçlu sayılıyor nedense. Grevci işçiler sadece haklarını istiyorlar. Senelerdir orada çalışmış olan bir ağabey, ilk defa grevle tanıştık demişti. Genci yaşlısı, oraya senelerini verenler, aylarını verenler, herkes bir aydır orada. Her gün beraberler ve mücadelenin içindeler. En önemlisi birlik var. UİD-DER olarak daima onların yanında olmaya, destek vermeye çalıştık. Çıkarlarını savunduğumuz işçi sınıfı kimsenin bilmediği kadar güçlü aslında.
Son olarak deniz dönüşü grev yerine gittik. Grevci ağabeylerimizi, arkadaşlarımızı bıraktık. Yine oturup biraz sohbet ettik. Sonra hep beraber halay çektik, sloganlar attık, çok güzel bir gündü. En çok hoşuma giden yoldan geçen arabaların korna çalıp destek olmalarıydı. Hele bir tanesi vardı ki “helal olsun size” diye bağırıyordu. O an gurur duydum yaptığımız şeyle.
Ortada birilerinin haklı mücadelesi varsa bu hepimizin haklı davasıdır. Dertsiz başıma dert almayayım, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye bakarsanız olaya yanlış düşünürsünüz. İstemeyerek bilincimize akıttığımız önyargı zehrinin zamanla dağılmasını bekleyemeyiz. Bir şeyler yapmak lazım. Patron tayfasının kabul etmek zorunda olduğu şey, işçi sınıfının haklarının göz ardı edilmemesidir.
Benim içimde büyüyen ve gitgide daha da derinleşen bir arzu söz konusu şimdilerde. Grevin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını onların yanında yerimi alarak yeni yeni öğreniyorum. Ve öğrenecek çok şeyler var diye düşünüyorum.
Direniş içinde olan insanların birbirlerine besledikleri inanç ve güven beni çok mutlu ediyor. Doyacaksa karnımız beraber doysun, aç kalacaksak da beraber olsun.
Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber, Ya Hiçbirimiz!
“İşte Özgür Dünya!”
- UİD-DER Mersin’de 1 Mayıs Etkinliği Düzenledi
- UİD-DER’de “Sermayenin ve İktidarın Saldırılarına Karşı 1 Mayıs Ruhuyla Mücadeleye!” Etkinlikleri
- UİD-DER’de Bir Kez Daha 8 Mart Coşkusu
- UİD-DER’de 8 Mart Etkinlikleri: Geçmişten Geleceğe Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!
- “Ben Rosa Luxemburg” Oyunu İşçilerle Buluştu
- UİD-DER’in Coşkulu 1 Mayıs Etkinlikleri Devam Ediyor
- UİD-DER’den Coşkulu Etkinlik: 1 Mayıs’ta ve 14 Mayıs’ta Değişim İrademizi Gösterelim!
- Rosa Luxemburg: İnsanlığın Büyük Davasına Adanmış Bir Ömür, Yaşam Dolu Cesur Bir Yürek!
- Bu Heyecan Farklı Bir Heyecan
- Heyecan ve Duygu Dolu Bir Film Şeridiydi
- İşçi Sınıfının Aktarma Kayışı UİD-DER’e Teşekkürler
- Gerçeğin Işığını Taşıyanlara Selam Olsun!
- Ekim’in İzinde: Yeni Bir Dünyaya Mecburuz
- The Strike/Grev Resmi Bana Üniversitedeki Eğitim Seviyesini Hatırlattı
- Geçmişe ve Bugüne UİD-DER’le Bakmak
- 50. Yılında Geleneğimiz UİD-DER İle Sürüyor!
- “Şiirlerle Fotoğraflarla İşçi Sınıfının Tarihini Bizlere Aktaran UİD-DER’e Teşekkür Ederim”
- Tarih Bizim Rehberimizdir
- Sınıf Penceresinden Gerçekleri Öğreniyoruz
- İşçi Sınıfının Çocukları UİD-DER’le Daha Mutlu!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...