Buradasınız
Greve Çıkacak Bir Metal İşçisinin Eşi: Birleştirelim Ellerimizi!
Kocaeli/Gebze’den metal işçisi eşi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İki küçük çocuğu olan bir kadınım ve ailemizde sadece eşim çalışıyor. Yıllardır işçilik yapıyor, şu anda da sendikalı bir metal işçisi. Toplu sözleşme sürecindeler bildiğiniz gibi. Anlaşma sağlanamadı ve grev kararı alındı, kısmetse 14 Ocakta grev başlıyor. Nasıl anlaşma sağlansın ki? Pahalılık her geçen gün artıyor, geçim derdimiz hiç bitmiyor.
Hani büyüklerimizin anlattığı zorluklar vardı ya eskiye dair, biz onlardan daha kötü günleri yaşamak zorunda kalıyoruz. Çünkü iktidardakiler konu temel ihtiyaçlarımıza zam yapmaya geldiğinde, kendi maaşlarını yükseltmek istediklerinde hızlıca her şeye karar verebiliyorlar. Ama asgari ücrete zam konusu gündeme geldiğinde kaç kere toplanıp dağılıyorlar da yine de hakkımızı vermiyorlar. Daha eşlerimizin sözleşmesi imzalanmadan, elektriğe, suya, doğalgaza, kiralara bir sürü zam yapıldı. Gıdaya yapılan zamları saymıyorum bile. Hep söyleniyor asgari ücret şu kadar dolara karşılık gelirken şimdi bu kadara düştü diye. Rakamlar her an değişiyor ama düşüş değişmiyor. Cebindeki parasının değeri düşen de sofrasından her gün bir şey eksilen de bizleriz.
Hadi çocuklar olmasa, sadece ikimiz olsak, bir şey alırken, yerken “tamam, yeter bu kadarı” diyebiliriz. Oysa çocukların en basitinden vitamin alması gerekiyor. Her hafta pazar alışverişi yapıyoruz, hatta bazen haftada iki kere alıyoruz. Okula her gün beslenme çantası hazırlamak zorundayız mesela. Kek, börek, poğaça yapmak zorundayız her hafta. Bunları hazırlarken giden yağ, un, şeker hep temel gıdalar. Hepsinin fiyatları nasıl arttı biliyorsunuz. Yetmiyor, yetiremiyoruz. Kızım güya devlet okuluna gidiyor. Ama bağış adı altında bir sürü para toplanıyor. “Okula bağış yapın. Temizlik, fotokopi, sınav parası gerekli” diyorlar. Güya vermek zorunda değiliz. Biz bir ay veremedik, kızımı sınava sokmadılar okulda. Çocuklarımızı cezalandırarak, mahrum bırakarak bizi yola getirmeye çalışıyorlar. Nereye yetişelim biz şimdi?
Hani MESS teklifi %12’den %17’ye, şimdi de %21’e çıkardı ya, ne değiştirecek bu yüzdeler soframızda? Bir pazara gitsek mesela, yemeklik için ayrı, çocukların okulları için ayrı, evde yemeleri için ayrı, misafir gelirse diye aldığımız şeyler ayrı, bir sürü şey almak zorundayız. Bu paralarla mı alacağız ihtiyaçlarımızı? Grev yapılırsa, eşimi asla evde bize karşı yetersiz göstermem. Sürekli “o yok, bu yok” demem, onunla tartışarak onu üzmem. “Greve çıkıyorsun da ne oluyor?” demem. Her koşulda beraber olduğumuzu ona hissettiririm. O nasıl hakkını almak için işçilerle birleşip el ele oluyorsa, ben de onunla evde el ele olacağım. Eşimi destekleyeceğim. Çocuklarıma şimdiden bu mücadelenin gerekliliğini aşılayacağım. Çünkü şimdiden bunları görürse, büyüyünce hakkını yedirmeyen bir işçi olur. Bizler bu sömürüye tek elle değil, birçok elle dur diyebiliriz. Ne bize söylenen yalanlara kanalım ne de sömürülmeye izin verelim. ARTIK HEP BİRLİKTE BU GİDİŞE DUR DİYELİM!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Birleşik Metal-İş’ten Grev Kararı: Metal İşçileri Greve Hazır!
- Metal İşçilerinin MESS’i Protesto Eylemleri Sürüyor
- Ay Sonunu Bırak, Ortasını Getiremiyoruz!
- Metal İşçileri Greve Hazırlanıyor
- Metal İşçileri Çorlu’da Haykırdı: Greve Hazırız!
- Metal İşçilerinin Eylemleri Devam Ediyor
- Metal İşçisiyiz, MESS’in Dayatmalarına Boyun Eğmiyoruz!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Kimleri İlgilendirir?
- Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /2
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /1
- Seyahat, Hayat Pahalılığı ve MESS Sözleşmeleri!
- 1977 MESS Grevine Güç Katan Emekçi Kadınlar
- Bu Pahalılıkta Davut Abi’yi Neden Misafir Ediyoruz?
- Birleşik Metal-İş: Metal İşçileri Mücadele Ateşini Yaktı!
- MESS’e Karşı Birliğimizi Güçlendirelim!
- MESS Dayatmalarına Birlikte Karşı Duralım!
- Birleşik Metal-İş Üyesi İşçiler MESS Dayatmalarına Direniyor
Son Eklenenler
- İzmir Kınık’ta domates üretimi yapan çiftçiler domatesi alan firmaların düşük fiyat dayatmasına karşı 31 Temmuzda traktörlerle eylem yaptılar. Daha önce 5 lira olarak belirlenen domatesin kilo fiyatının 1,8 liraya indirilmesi üzerine eylem kararı...
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....