Buradasınız
Sınıf kardeşlerim benden korkmalıymış!
Yenibosna’dan bir kadın işçi
Sektörünün büyük sayılan fabrikalarından birinde çalışan bir tekstil işçisiyim. Geçenlerde maaş zammımız açıklandı. Bana verilen zam tam tamına 20 YTL. Müdüre gidip sordum bu parayı nasıl değerlendireyim, faize mi yatırsam yoksa döviz mi alsam diye.
Meğer benden pek şikayetçiymiş. İşini doğru yapmak, iyi çalışan (işçi diyemiyor bir türlü) olmak için yeterli değilmiş. İş saatleri dışında işi ne kadar düşünüyor muşum! Hafta sonu eğitimlerine neden katılmıyor muşum! Firmanın müşterileriyle kişisel bağlar geliştirmem, onları sık sık kişisel sohbet için aramam, hatta onlarla yemeğe çıkmam gerekirmiş. Kendisi öyle yaparmış! Hayatımız işimiz olmalıymış! Kendisininki öyleymiş! Üretimlerini kontrol ettiğim işçi arkadaşlarım benden korkmalıymış! Onlara kötü davranmalıymışım ki, gelip kendisine şikâyet etsinlermiş! Neden işçi arkadaşlarımdan bana yönelik şikâyet gelmiyormuş! Demek ki onlara baskı yapmıyormuşum, yani işimi iyi yapmıyormuşum! Daha nice zırvalıklar...
Bizi sömürdükleri yetmiyormuş gibi bütün bilincimize ve yaşamımıza da sermayenin çıkarları doğrultusunda yön vermeye çalışıyorlar. Uslu, itaatkâr ve yalaka olmamızı istiyorlar. Daha da ötesinde onların verdiği bir sorumluluğu yerine getirirken kendimizi bir halt zannetmemizi, diğer işçi arkadaşlarımıza tepeden bakmamızı istiyorlar.
İşçi sınıfının örgütsüzlük ve bilinçsizlik koşullarında yaşıyoruz. Bu yüzden pek çok işçi arkadaşımız bu tuzağa düşüyorlar. Müdürlerin övgüsüne değer veriyorlar. Müdürle vakit geçirmenin, onlardan övgü duymak istemelerinin kendilerini ne hale düşürdüğünün farkında bile değiller.
Örgütsüzsek birer hiçiz. Aldatılmaya, kişiliğimizi ve onurumuzu yitirmeye müsait durumdayız. Bireysel kurtuluş yolu arayan bir işçinin gideceği yol, onurunu ve haysiyetini yitirerek yalaka haline gelmektir. Üstelik bunun sonucunda kurtuluş da yok. Kullanılıp bir kenara atılmak var. Aklımızı başımıza toplayıp örgütlenmeliyiz. Bunun tersi de doğru: Örgütlenmeden aklımız başımıza gelmeyecek!
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...