Buradasınız
İyi ki Varsın 1 Mayıs
İstanbul’dan taşıma işçileri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Dünyamız işçiler ve emekçiler için öyle karanlık hale getirildi ki bizler bu 1 Mayıs’ı karanlığın üzerine doğan bir güneş gibi görüyoruz. Emperyalist savaşlar, işsizlik, yoksulluk, salgın hastalıklar, halkların birbirine düşman edilmesi ve milyarlarca işçi ve emekçinin yaşadığı daha nice ağır sorunlar, bizlere 1 Mayıs’ın ne kadar önemli bir mücadele günü olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Bir avuç asalağın kendi düzenlerinin devamı için yarattıkları bu karanlığa karşı milyonlarca işçinin haykırdığı ve bu karanlığın nasıl aşılacağını gösterdiği gün olarak görüyoruz 1Mayıs’ı!
Kardeşler bizler de taşıma işçileri olarak diğer sektörlerdeki milyonlarca işçi gibi çalışma koşullarımızın zorlaştığı, ücretlerimizin düştüğü, alım gücümüzün gerilediği zorlu bir hayat yaşıyoruz. Gün geçtikçe daha çok yoksullaşıyoruz. Yeri geldiğinde “bizler bir aileyiz, aynı gemideyiz” diyorlar ama salgın dönemi boyunca bizlerin ve ailelerimizin sağlıklarını hiç düşünmediler. Uzun saatler ve yoğun tempoda çalıştık. Tek dertleri daha fazla kâr elde etmek olan patronlara bu da yetmedi, yetmiyor. Özelikle pandemi sürecinde esnek çalışma, taşeron ve esnaf kurye gibi çalışma modelleri getirerek bizleri güvencesiz ve daha düşük ücretlere mahkûm etmek istiyorlar.
Patronların dünya genelinde sınıfımıza yönelik saldırılarına karşı işçi sınıfının da anlamlı mücadeleleri oldu. Sadece 2022 yılında milyonlarca taşıma işçisinin katıldığı grevler, protestolar ve eylemler oldu. Farklı kıtalardan taşıma işçilerinin sesleri yükseldi. Son dönemde Ukrayna’da yürütülen emperyalist savaşta, pek çok ülkeden taşıma işçileri savaşta kullanılacak silahları yüklemeyi ve boşaltmayı reddederek bu emperyalist savaşa hayır dediler. Bizler farklı milletten, inançtan ve renklerden de olsak aynı sınıfın evlatları olduğumuzu ve koca bir aile olduğumuzu, birlikte hareket ettiğimizde güçlü olduğumuzu bu eylemlerle bir kez daha görmüş olduk.
Evet kardeşler, patronlar bizleri bölerek, birbirimize düşman ederek aslında bizim dünyanın neresinde olursa olsun aynı sorunları yaşayan, kaderi ortak olan büyük bir sınıf olduğumuz gerçeğini görmemizi engellemeye çalışıyor. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bunun önüne geçemezler. İşte 1 Mayıs bütün dünyada işçilerin bunu hissettiği bir gündür. Bizler taşıma işçileri olarak bu duygularla 1 Mayıs’a hazırlanıyoruz. Bütün işçi kardeşlerimizi de bu sömürü düzeninin yarattığı karanlığa hayır demeye çağırıyoruz.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadele Birliği ve Dayanışması!
- Okyanusun Ötesinden 1 Mayıs
- Aynı Duygularda Ortaklaştığımız UİD-DER’li Emekçi Kadınlara Selam!
- Benim Yerim UİD-DER
- Toronto 1 Mayıs’ında Yüreğimiz UİD-DER’le Birlikteydi
- Güçlüyüz, Çünkü Birlikteyiz
- Bütün Dillerde Yankılanan Slogan
- UİD-DER Yüreklere Umut Ekiyor!
- O Gün Esen Rüzgâr Bile Farklıydı
- 1 Mayıs 2022: Hayatımın En Güzel Günlerinden Biri!
- Ne Kadar Özlemişim Kol Kola Halaya Durmayı, Ağız Dolusu Slogan Atmayı
- Yüreği Özgürlük İçin Çarpan Tüm Sınıf Kardeşlerimize Bin Selam
- Biz Beraberken Güçlüyüz!
- Yine Umudumuz Tazelendi Hep Birlikte!
- Biz de Oradaydık!
- En Güzel 1 Mayıs’ımdı
- Çoluk Çocuk Genç Yaşlı, İşte 1 Mayıs!
- Gökyüzü İlk Kez Bizimdi Bugün
- Dublin’de 1 Mayıs
- Mersin’den Maltepe’ye 1 Mayıs Coşkusunu Yaşadık
- Kocaeli’den Emekçi Kadınlar: 1 Mayıs’ta Kalabalığın Değil Birliğin İçindeydik
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.