Buradasınız
1 Mayıs’a Doğru: İşçiler Konuşuyor /2
1 Mayıs’a doğru ilerlerken çeşitli sektörlerden işçilerle ve direnişteki sınıf kardeşlerimizle yaptığımız söyleşileri sürdürüyoruz. Aşağıda, Esenyurt Belediyesi’nde çalışırken işten atılan direnişçi işçilerle yaptığımız söyleyişi yayınlıyoruz.
UİD-DER: Uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a katılmak siz direnişçi işçiler için ne ifade ediyor?
Fatih: İşçi olduğum için ve sendika temsilcisi olduğum için 1 Mayıs etkinliklerine daha önce de katıldım. Ama bu sene daha farklı katılacağız, daha coşkulu ve daha bilinçli. İnsan kapının önüne konduğu zaman bazı şeyleri daha iyi anlıyor.
Doğan: Daha önce de 1 Mayıs’a katıldım. Senenin o bir gününde gücümüzü göstermemiz lazım. Bayram gibi kutlayamayız, işimizden atıldık, haksızlığa uğradık. O yüzden bizim için bu sene daha önemli, daha coşkulu kutlayacağız 1 Mayıs’ı.
UİD-DER: Krizin faturasını ödememek için ne yapılmalı?
Fatih: Krizin faturası sermayeye karşı birlik olursak ödenmez.
UİD-DER: Direnişçi işçiler 1 Mayıs’ta hangi talepleri dile getirmeliler? Örneğin, bu seneki 1 Mayıs’ın ortak sloganı “işten atmaları geri püskürtmek için 1 Mayıs’a” olabilir mi?
Fatih: İşten atmaların çok zorlaştırılması gerekiyor. Esnek çalışmalara da hayır demek gerek.
Doğan: Biz işten atmalara hayır demediğimiz için çok fazla işçi işsiz kalıyor. Bununla da kalmıyor, bırakalım işten atmaların yasaklanmasını, işten atmaların daha da kolaylaşması için yasalar çıkartılıyor.
UİD-DER: 1 Mayıs’ın kitlesel ve coşkulu olması, işçilere güven vermesi ve patronların yüreğine korku salması için sendikalar nasıl bir hazırlık yapmalılar? Sendikanızın 1 Mayıs’a ilişkin hazırlıkları nelerdir, yeterli buluyor musunuz?
Fatih: Sendikacılar şapka, önlük, flama dağıtmayı, iki tane ses arabası getirip “bir şey yapmalı” diye bağırtmayı hazırlık sayıyorlar. Ağalık yapacaklarına işçi liderliği yapmalılar, gerçekten önümüzde yürümeliler.
Doğan: Sendikaların, üyelerinin tamamına ulaşması lazım… Çağrılar çok yetersiz. Aslında sendikalar üyesi olmayan işçileri de alanlara yığmalı, ama kendi üyelerine bile ulaşmaktan acizler.
UİD-DER: Devletin ve patronların 1 Mayıs’ın içeriğini boşaltmak ve katılımı azaltmak için her daim yaptığı karalamalar ve baskılara karşı ne yapmalıyız? Çevrenizden bu korkular yüzünden katılmayanlar oluyor mu?
Fatih: Bunu özellikle medya yoluyla yapıyorlar. Hep olayları gösteriyorlar. Bu aynı zamanda medya patronlarının sınıfsal tutumudur. Ben 2002’de 1 Mayıs’a ilk defa gidecektim, ama dayak yerim diye, gaz yerim diye korktum, gitmedim. Ama şimdi direnişimiz sayesinde biber gazının müptelası oldum. Şimdi anlıyorum: Direnişte olduğumuz için bize komünist de diyorlar, terörist de diyorlar, yan gelip yatıyorlar da diyorlar.
UİD-DER: İlk kez 1 Mayıs’a katılacak olan işçi kardeşlerimize ne söylemek istersiniz?
Doğan: Gelsinler meydanlara hep birlikte slogan atalım. Oralarda milyonlarca kişi olursak, dayak yiyen biz olmayız.
Fatih: Biz işçiyiz, baskılara aldırmayalım. İster kabul etsinler ister etmesinler bugün cop yemekten korkanlar yarın daha büyük darbeler yer. Nasıl ki patron patronu kolluyorsa, işçiler de birbirleriyle el ele vermeli, birlik olmalı.
UİD-DER: Teşekkürler.
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Malatyalı Kadın Tekstil İşçisi İle Deprem ve Kadın İşçiler Üzerine Söyleşi
- Nilgün Soydan ile Kemal Türkler Söyleşisi
- Genel-İş İzmir 8 No’lu Şube Başkanı Gümüştekin ile Söyleşi
- İş Güvenliğimiz İçin 1 Mayıs’ta Sınıfımızın Saflarındayız
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- Bir Afgan Göçmen İşçiyle Söyleşi: “Ölmek ya da Özgürce Yaşamak”
- Ekmekçioğulları İşçileri ve Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan’la Direniş Üzerine
- Söz Hakları İçin Direnen Ekmekçioğulları İşçilerinde
- Trelleborg İşçileriyle Grev Üzerine Söyleşi
- Cargill İşçileriyle Sohbet
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...