Buradasınız
Onları Var Eden Bizim Artı-Emeğimizdir
Ankara’dan işsiz bir işçi
Yaklaşık iki yıldır işsiz bir işçiyim. Resmi rakamların açıkladığı 2,5 milyon işsiz gibi ben de çeşitli kaynakların yayımladığı iş ilanlarından iş arıyorum. Geçenlerde internet üzerinden iş ilanlarına bakarken gözüme bir ilan ilişti. İlanda ilk önce iş tanımı vs. vardı. En sonunda da maaş, 500-1000 YTL net yazıyordu. Buraya kadar her şey normaldi. Tabii maaşı gördükten sonra sosyal güvence, yol, yemek gibi hakları yazıp yazmadıklarına baktım ki, işte üstünde durulması gereken yer de bu kısımdı! “Yan Menfaatler: SSK+yol” deniyordu.
İşçi sınıfının yıllardır kanı canı pahasına verdiği mücadeleler sonunda kazandığı haklar sanki egemenlerin lütfuymuş gibi yansıtılıyor. Mücadeleyle tanışmamış ve işçi olduğunun pek farkında olmayan işsiz işçiler de bu ilanı okudukları zaman diğer işlere kıyasla bunun daha iyi olduğunu düşüneceklerdir. Zaten büyük şirketlerin iş ilanları da, sanki görkemli bir sarayın kapısından içeri giriyormuş aldatmacasıyla bizim gibi işçileri, yani ücretli köleleri çok çok düşük maaşlarla çalıştırmayı hedefler niteliktedir. Bunlarla birlikte, işçi sınıfı tarihini hiçe sayarak, işçi sınıfının kazandığı ve yine işçi emeğinden oluşturulan sosyal güvence bile burjuvaların sunduğu bir şeymiş gibi gösterilir. Altını çizmek gerekir ki: egemen sınıf hiçbir zaman işçi sınıfına altın tepside nimetler sunmaz! Patronlar, allayıp pulladıkları, kendilerini övdükleri ilanlarıyla, talepte bulunan işçilere sadece yüce gönüllü oldukları için nimet sağlıyormuş gibi gösterirler kendilerini. Ancak biz bilmeliyiz ki patron bizim emeğimizi sömürmediği sürece var olamaz. Onu var eden bizim artı-emeğimizdir! Bundan dolayıdır ki, kurtuluş yolunun örgütlü mücadelede olduğunun bilicine varmalıyız.
Bosal-Mimaysan’da İşçiler Kazandı!
Kopan Parmaklarımız Birleşmeli
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...