Buradasınız
Patronlara El Ense Çekmek
Sultanbeyli’den bir taşeron sağlık işçisi
25 Ekim Pazar günü UİD-DER Bostancı temsilciliğinde Zengin Mutfağı adlı filmi izledik. Film, 15-16 Haziran 1970’te işçi kardeşlerimizin durumunu anlatıyordu. Filmde kapitalist sistemin çarpıklıkları çok güzel anlatılıyordu. O dönemin patronları işçilerin haklarını gasp etmeye başlamışlar ve sendikalarını yani DİSK’i kapatmak istemişler. İşçi sınıfı da buna dur demek için 15-16 Haziran günlerinde iş durdurarak sokağa çıkmış. O kadar büyük bir eylem olmuş ki patronlar bu mücadeleyi durduramayacaklarını anlayınca çareyi ülkeyi terk etmekte bulmuşlar. Zengin mutfağında aşçılık yapan eski pehlivan Lütfü Usta’nın deyimiyle işçiler patronlara bir el ense çekmişler ama patronları yere düşürmeyi başaramamışlardır. Orduyu göreve çağıran patronlar işçilerin üzerine saldırmışlar. Olaylardan sonra yürüyüşlere katılan binlerce işçi işten atılmış.
Filmde ortalık sakinleştikten sonra patronların İstanbul’a geri dönüşleri de anlatılıyor. Filmde çok net olarak gördüğüm şey, işçi sınıfı ne zaman mücadele etmeye kalksa patronların işçileri anarşistlikle suçladıkları, “vatan millet Sakarya” edebiyatıyla faşist çeteler oluşturup işçiyi işçiye kırdırttığı oldu. Burjuvalar biz işçileri o kadar iyi tanıyorlar ki bizi nasıl böleceklerini çok iyi biliyorlar. Peki biz işçiler neden patronları bu kadar iyi tanıyamıyoruz? Neden onların yapmak istediklerini anlayamıyoruz? Çoğu işçi kardeşimiz bir işyerinde çalışırken sanki o işyeri kendisininmiş gibi davranıyor ve patronun savunucusu oluyor ne yazık ki. Bence her işçi bunu sorgulamalı ve şunu çok iyi bilmeli ki, patronlar bizi sömürdüklerini söylemezler ama hakkımızı aradığımız zaman da anında kapının önüne koyarlar.
Biz işçiler kazanılmış haklarımızın ne olduğunu bilmeli ve bu haklara sahip çıkmalıyız. Bunun için de tek tek bireyler olarak değil örgütlü bir güç olarak hareket etmeliyiz. Örgütlü bir güç olabilmek içinse sınıfımızın mücadele tarihini bilmeliyiz. Tarihimizi öğrenelim, okuyalım, araştıralım. Öğrendiklerimizi başka işçi kardeşlerimizle paylaşalım. İşte o zaman biz işçiler patronların oyunlarına gelmemeyi başarabileceğiz. İnanıyorum ki işçi sınıfı bir gün kapitalist sistemi yenecek ve o zaman güzel günler bizim olacak.
“Zengin Mutfağı” ve 15-16 Haziran
Taraf Olmayan Bertaraf Olur!
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...