Buradasınız
Sendikal Bürokrasi ve Türlü Oyunları
Mersin’den bir UİD-DER’li
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçtiğimiz günlerde Mersin’de bir sendikanın şube seçimlerinde yaşananlardan ve edindiğim izlenimlerden bahsedeceğim sizlere. Aslında bilindiği gibi mücadeleci sendikaların sayısı bu dönemlerde çok az ve kıymetli. Bunun dışında kalan ve mücadele etmekten uzak, içinde türlü oyunların döndüğü, sendikal bürokrasinin adeta sülük gibi yapıştığı ve bir türlü gitmek bilmediği sendikalar mevcut günümüzde.
Ben de geçtiğimiz günlerde ikincisine; yani mücadele çizgisinden uzak bir sendikanın türlü oyunlarla yüklü bir şube seçimine şahit oldum. Seçim boyunca yaşananlar bizlere bu sendikaların tepesinde bulunan yöneticilerin her an ve her durumda türlü oyunlara başvurabileceğini bir kez daha gösterdi. Seçim öncesinde yaşanan türlü oyunlar aslında seçim sürecine de yansımıştı büyük ölçüde. Seçimden bir gece önce, yöneticilerin kapalı kapılar ardında, kendi keyiflerine göre listeler üzerinde yaptıkları türlü oyunlar seçim sırasında bir anda ortaya çıktı. Çünkü listede kimsenin haberi olmayan isimler yer alıyordu, kısa süreli bir şaşkınlıktan sonra anlaşıldı ki sendikal bürokrasinin gece mesaisi uzun sürmüş ve listeye pazarlıklar sonucu yeni isimler yerleştirilmişti. Sonrasında ne mi oldu dersiniz? Yöneticiler önceki pişkinliklerinden prim vermeyerek seçim sürecinde de daldan dala sekerek türlü oyunlarına devam ettiler. Gösterilen tepkileri de yıllardır bulundukları konumdan öğrendikleri türlü dalaverelerle yatıştırdılar ve hazırladıkları listenin seçilmesine ortam hazırlayarak seçimleri arzu ettikleri gibi sonuçlandırdılar. Ee kolay değildi tabii, yoksa daha uzun süre o koltuklarda sırtları pek, karınları tok nasıl oturabilirlerdi! Böylelikle bir seçim daha, türlü pişkinlikler ve oyunlarla onların istediği gibi sonuçlanmış oldu. Bizler de bir kez daha görmüş olduk bürokrat sendikacılığın oyunlarını.
Evet dostlar, aslında içinde bulunduğumuz dönemde pek çok kez tanık olduğumuz durumlardan biriydi belki de bu. Mücadele çizgisinden uzak nice şube seçimlerine, genel kurullara şahit olmaktayız aslında uzun yıllardır. Sendika bürokratları türlü oyunlarını, örgütsüz durumda olan işçi sınıfına yutturmakta ve kendi konumlarını taçlandırmaktadır. Aslında işçiler kendi işyerlerinde taban örgütlülüklerini oluşturmadıkları, kendi sendikalarını denetlemedikleri, sendikalarını daha mücadeleci bir çizgiye çekmek için mücadele etmedikleri sürece böylesi durumlarla karşılaşmaya devam edeceğiz.
UİD-DER bu konuda da, yıllardır sınıf mücadelesi içinde biriktirdiği deneyimlerle bize yol gösteriyor. Bu anlamda gerçekten değerli bir örgütlülük olan UİD-DER’den mücadele deneyimlerini öğrenmeli, bulunduğumuz her konumda örgütlülüğümüzü hep bir adım daha ileri taşımak için mücadele etmeliyiz. Ancak bu şekilde bürokratların üzerine korkusuzca gidebilir ve onların türlü oyunlarını ancak bu şekilde bozabiliriz. Sendikal bürokrasiye karşı YAŞASIN MİLİTAN SINIF SENDİKACILIĞI, YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!
Kar Altında İmza Kampanyası
Pakistan’da İlaç Fabrikasında Patlama
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- İzmir Kınık’ta domates üretimi yapan çiftçiler domatesi alan firmaların düşük fiyat dayatmasına karşı 31 Temmuzda traktörlerle eylem yaptılar. Daha önce 5 lira olarak belirlenen domatesin kilo fiyatının 1,8 liraya indirilmesi üzerine eylem kararı...
- Hatay İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Befesa Silvermet fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 26 Temmuzda greve çıktı. UİD-DER’li işçiler...
- Biz işçiler için hayat günden güne zorlaşıyor. Artan hayat pahalılığı her alanda kendini can yakıcı şekilde hissettiriyor. Düşük ücretler, iş bulma ya da işini kaybetme kaygısı işçileri strese sokuyor. Bütün bunlar yetmezmiş gibi hukuki olarak suç...
- Bugün ben 12 saat çalışmak zorundayım ama fabrikalarda en az 8 saat çalışan abilerim ve ablalarım da çoğunlukla kalan 4 saati isteseler de istemeseler de fazla mesai adı altında çalışarak geçiriyor. Yani çocuğuyla genciyle robota dönüştürülmeye...
- Patronların tek isteği işçiler hep çalışsın, çok çalışsın, hak hukuk aramasın, hatta bedavaya, ölümüne çalışsın. İşte bu açgözlü istekleri onları bir canavara dönüştürüyor. Neredeyse her gün “yok daha neler” diyeceğimiz haberler duyar olduk....
- İngiltere’de binlerce kişi ırkçı ve faşist yükselişe karşı “No Pasaran/Geçit Yok” şiarıyla 27 Temmuzda başkent Londra sokaklarına çıktı. İngiltere’de Tommy Robinson liderliğindeki faşist örgüt İngiliz Savunma Birliği’nin (EDL) düzenlediği mitinge...
- Kapitalist sistemin çelişkileri tüm dünyada derinleşmeye devam ediyor. Dev şirketler rekor kârlar açıklarken işçiler sefalet ücretlerine, gençler işsizliğe, geleceksizliğe mahkûm ediliyor. Emperyalist savaşın alevlerini daha da harlayan egemenler,...
- İstanbul Çatalca’da bulunan Polonez’de işçilerin sendika hakkı için mücadelesi sürüyor. Ancak işçilerin sendikal örgütlenme hakkını yok sayan şirket yönetimi önce baskı uyguladı, sonra işçileri işten attı, son olarak da 27 Temmuzda polisi işçilerin...
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....