Buradasınız
Ücretsiz İzin Yasal mı?
Gebze’den bir taşeron işçisi
Merhaba işçi arkadaşlarım. Genel anlamda aynı sorunları paylaşıyoruz. UİD-DER’in web sitesindeki mektupları okuyorum. Birçok işçi arkadaşımın yazdığı mektupları görünce, “aa, aynen bizim işyerini anlatıyor” diyorum. Ben de sizlerle, özellikle taşeron işçilerin sık karşılaştığı ücretsiz izin sorununu paylaşacağım. Gebze’de deterjan üretimi yapan Procter&Gamble fabrikasının lojistik bölümünde Bal-Nak, Özgü, Ser-Mak, Royal ve Vanlıoğlu adı altında 5 tane taşeron firma bulunmakta. Ben de bu firmalardan birinde çalışmaktayım.
Yaz ayları boyunca sık sık ücretsiz izinlere çıkarıldık. Geçen ay 1 gün, bu ay 1 hafta, gelecek ay ne olacak bilinmiyor. Neden biz ücretsiz izine çıkarılıyoruz dediğimizde, “ana firma üretimi kısıyor, bu açıdan bize ihtiyacı yok, bu yüzden ücretsiz izne çıkarılıyorsunuz” açıklaması geliyor. Biraz daha soru sormaya başlayınca, “kardeşim işine gelen çalışsın, bize çalışan adam lazım, çok konuşan değil” diyerek işsizlikle tehdit ediyorlar. Oysa ücretsiz izinler yasal değil. Benim çalıştığım bölümde, genellikle kriz döneminde işsiz kalan ya da uzun dönem iş arayıp da bulamayan, buraya girince de “aha iş buldum” diye sevinenler çalışıyor. İşin açıkçası bu durumdan kaynaklı genel bir rahatsızlık var ama bu rahatsızlığı dile getiren fazla kişi yok. Kendilerince de mantıklı açıklamaları var ama bu nereye kadar sürer be kardeşim? Her gün üzerimizden tonlarca yük geçiyor. Bir işçinin elinden yaklaşık 10 ton yük geçiyor. Aldığımız üç kuruş asgari ücret. Bir de bu yetmezmiş gibi her ay birkaç gün ücretsiz izne çıkarılıyoruz.
Biz işçilerin üzerinden milyonlarca dolar ciro yapan patronlar fabrikanın yolunu bile bilmez, bizler de patronumuzu daha görmedik. Aslında görmeye de gerek yok, hepsi aynı mal. Daha fazla kâr nasıl yaparım, işçilerin kanlarını nasıl emerim diye düşünmekten başka işleri yok.
Bu taşeron uygulamasından patronlar hariç memnun olan kimse var mıdır? Taşeronluk sistemi yakınmak ve ağlamakla yok olsaydı en başta bizim çalıştığımız işyerinde yok olur giderdi. Halen var olduğuna ve ücretsiz izinler devam ettiğine göre bu iş ne ağlamakla ne de yakınmakla halloluyormuş. Peki, biz işçiler bir araya gelip ne yapmalıyız? Taşeron sistemi altında kölece çalışacak mıyız? Yoksa bu uygulamayı patronların kafalarına mı çalacağız! Tabiî ki kafalarına çalmamız lazım! Tek başımıza bunu yapamayacağımıza göre hep beraber hareket etmemiz lazım. Taleplerimizi haykırmalıyız.
Ücretsiz izinlere çıkarılmak istemiyoruz!
Taşeronluk sistemine son!
Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!
- Avukatlar Anlatıyor: Yasalar Yetmez, İşçi Sınıfını Örgütlülük Kurtarır
- İşsizlik Fonu Yine Patronların Hizmetinde
- Asgari Ücretin Vergi Dışı Bırakılması ve Asgari Geçim İndirimi (AGİ)
- Buzdağının Görünmeyen Kısmı: Meslek Hastalıkları Gerçeği
- Grev Kırıcılığı ve Grev Hakkı
- Kazı Bağırtmadan Yolma Meselesi: Vergi
- Patronun Keyfi Kısa Çalışma Uygulamasına Karşı Dava Açan İşçi Kazandı
- Şimdi de İstirahat Parasına Göz Diktiler!
- Kod 29 ve SGK’nın Algı Oyunları
- Kod 29 Mağduriyeti Ortadan Kalkıyor mu?
- Kölelik Düzeninin “Yeni Normali”: Uzaktan Çalışma
- Yasal Olan Meşru mudur?
- Tazminatsız İşten Atma Saldırısı: Kod 29
- Patronların Pandemi Saldırısı: Kod 29!
- Çalışma Yaşamında Orman Kanunları
- Sigorta Hakkımız Gasp Ediliyor
- Sermayenin Elindeki Kamçı: Pandemi
- Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi, Kıdem Tazminatımızın Elimizden Alınmasıdır
- Sokağa Çıkma Yasaklarıyla Birlikte Telafi Çalışması Yaygınlaşıyor
- Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Uygulaması
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...